skanesport_desktop-panorama-1

Borgeby FKFotbollNyheter

Robin Lindroos tar över Borgeby FK

Borgeby FK presenterade igår sin nya tränare för säsongen 2022. Robin Lindroos tar över ansvaret för klubbens damlag.
– Robin är en duktig och ambitiös tränare med erfarenhet från elitfotboll och fokus på den spelarnära utvecklingen och därför är vi väldigt nöjda med att knyta honom till Borgeby FK, säger senioransvarig Christian Wolfe

Robin Lindroos är ett känt ansikte i Borgeby FK och för damtruppen då han var assisterande tränare våren 2016. Han kommer närmast från uppdraget som assisterande tränare för Torns IF herrar som spelar i Ettan södra.

– Jag var en del av ledarstaben i Borgeby FK dam en kort period säsongen 2016 och trivdes väldigt bra då. Med mina tidigare erfarenheter från föreningen, klubbens målsättning och spelarmaterialet, så var valet enkelt när frågan om att återvända dök upp. Det känns jättebra att vara tillbaka säger Robin till klubbens hemsida.

Foto: Borgeby FK

Relaterade artiklar

Back to top button

skanesport_desktop-panorama-2

Close