skanesport_desktop-panorama-1

FotbollKristianstads DFFNyheter

KDFF värvar rutinerade Sheila van den Bulk från Djurgården

Kristianstads DFF har skrivit ett två-årskontrakt med rutinerade Sheila van den Bulk som de senaste sex åren representerat Djurgårdens IF FF i Damallsvenskan. På meritlistan noterar vi även spel i det nederländska landslaget med EM-guldet 2017.

– Jag uppfattar Kristianstad som en klubb som varit väldigt stabil senaste åren med hög kvalitet i spelartruppen och verksamheten i övrigt. Jag känner att föreningens ambitioner stämmer väl överens med mina egna och det kändes som rätt klubb för mig redan efter första samtalet säger Sheila till klubbens hemsida.

– Sheila är en väldigt bra och skicklig spelare med lång erfarenhet av spel på högsta nivån. Hon är en klassisk ledartyp på plan och påverkar mycket med sin energi och sitt driv. Jag är övertygad om att hon kommer tillföra mycket i den orangea tröjan och ser fram mot att träna och leda Sheila framöver säger tränaren Elisabet Gunnarsdottir.

Foto: Bildbyrån

Relaterade artiklar

Back to top button

skanesport_desktop-panorama-2

Close