Hampus Lagesson: ”Ge mig Sören Rieks, otroligt pålitlig poängspelare med ett hyschande finger i världsklass”
Hallå där…Hampus Lagesson i Bjuvstorps FF.
Hur är den personliga formen just nu – hur har du tränat under vintern?
– Formen känns överlag bra såväl individuellt som lagmässigt. Försäsongsträning 2-3 gånger i veckan från januari månad med diverse träningsmatcher har gjort susen.
Ta oss igenom din karriär, vilka klubbar har du representerat? Ditt nuvarande lag och position?
– Representerat Bjuvs IF fram till sammanslagningen med Gunnarstorps IF som då blev Bjuvstorp FF. Och där är jag fortfarande kvar.
Hur ser du på erat lags möjligheter inför säsongen 2022?
– Tycker det bådar gott med avancemang i DM där det överlag har sett bra ut! Målsättningen bör vara att slåss om topplaceringar och uppflyttning.
Någon speciell match du ser fram emot i vår?
– Får säga derbyna mot Billesholm!
Hur brukar du ladda upp inför matcher med rutiner, mat och kanske musik, för att komma i gamemode?
– Hade ljugit om jag sagt att uppladdning inför match är min starka sida, men en stabil måltid innan är iallafall att föredra.
Om du fick värva vilken spelar du ville till er trupp den här säsongen – vem skulle det bli och varför?
– Ge mig Sören Rieks, otroligt pålitlig poängspelare med ett hyschande finger i världsklass. Hade dessutom gärna tagit en segeröl med honom efter en match!
Avslutningsvis, vilken av alla idrottsplatser i Skåne, bortsett från den du själv springer på, tycker du är charmigast och varför?
– Gör som min lagkamrat och säger att Idrottsparken i Billesholm. Är rätt så trevlig att fira tre-poängare på.
Foto: Privat
Kontaktuppgifter:
Lola.nilsson@skanesport.se