skanesport_desktop-panorama-1

HandbollHK MalmöNyheter

HK Malmös Fredrik Lindahl tackar för sig – ”Har trivts väldigt bra”

Fredrik Lindahls tid som SM-guldvinnare, utlandsproffs och profil i Handbollsligan är nu över.
– Jag vill säga tack till alla i klubben och till alla som varit med och stöttat från läktaren under min tid i HK Malmö. Jag har trivts väldigt bra vilket framförallt alla mina lagkamrater och ledare som jag träffat dagligen genom åren haft en stor del i, säger han till klubbens hemsida.

– Det har också varit roligt att få vara med på resan från att ha varit nära på nykomlingar när jag kom till klubben jämfört med som nu under de senaste åren när vi har varit ett stabilt lag i toppen av Handbollsligan, säger Lindahl till klubbens hemsida.

Över 500 fullträffar och fler än 300 assist blev hans facit som meste spelare i Malmötröjan.

– Fredrik Lindahl är definitionen av professionalism. Han är ett föredöme när det gäller träning, förberedelser och är en spelare som alltid gör jobbet. Hans karriär är smått makalös med mängder av landskamper och dubbla SM-guld säger Robert Månsson till klubbens hemsida.

Foto: Bildbyrån

Related Articles

Back to top button

skanesport_desktop-panorama-2