skanesport_desktop-panorama-1

IshockeyNyheterRögle BK

Centern Daniel Ljungman klar för Rögle – ”Det känns superkul”

Rögle BK har gjort klart med centern Daniel Ljungman. Han kommer närmast från Linköping och har skrivit ett tvåårskontrakt.
– Det känns superkul. Jag är exalterad över att komma till en klubb där man får bra förutsättningar att nå sina mål. 

20-årige Ljungman gjorde den gångna säsongen 27 SHL-matcher och noterades för två mål och en assist. Dessutom gjorde han 21 matcher för Södertälje i Hockeyallsvenskan där han stod för tre mål och tre assist.

– En väldigt ung och utvecklingsbar spelare som vi tror kan ta nästa kliv i vår klubb. Ljungman har visat att han kan vara en stabil spelare både på SHL- och allsvensk nivå. Det är en hårt arbetande tvåvägscenter med ett väldigt bra skott säger Chris Abbott till klubbens hemsida.

– Jag tycker att Rögle visat de senaste åren att det är en klubb som är bra på att utveckla spelare och det är viktigt när man är så ung som jag är. Det känns som att det finns bra förutsättningar säger Ljungman.

Foto: Bildbyrån

Related Articles

Back to top button

skanesport_desktop-panorama-2