Fredrik Månsson inför Spjutstorps kval
Fyra skånelag kommer i veckan att spela en extra kvalomgång.
Lagen är Spjutstorps IF som möter Borrby IF och SoGK Charlo ställs mot Furulunds IK. Dessa fyra lag har tidigare förlorat sina kval den gångna helgen.
Anledningen är att vakanta platser har uppstått högre upp i seriesystemet.
Därav blir det ett extrakval och endast två av dessa fyra lag tar åter en plats i div 4 spel inför nästa säsong.
Tränare Fredrik Månsson i Spjutstorps IF. Nu får ni en andra chans att ta steget upp i div 5 igen. Hur tog ni emot beskedet?
– Med enorm glädje såklart, jag hörde på omvägar att det var snack om extrakval men det är ju sånt som är för bra för att vara sant, så man tänker att det aldrig händer oss. Men nu blev det så och det är ju helt fantastiskt.
– Jag känner att grabbarna verkligen är värda detta, sedan dag ett som jag och Jörgen tog över i somras har dom till punkt och pricka köpt allt vi sagt och lagt ner ett jäkla jobb. Så jag känner framförallt för dom, att arbetet dom lagt ner sen i somras, resulterar i detta. Hårt arbete lönar sig alltid.
Den första matchen spelar ni hemmaplan redan nu på onsdag 26/10 kl.19:00. Returmöte blir då på bortaplan lördag 29/10 kl.14:00.
Hur kommer ni nu att förbereda er?
– Vi kommer förbereda oss precis som vanligt.
Vad vet ni om era motståndare, Borrby IF?
– Vi har ju haft dom i serien två gånger så har rätt bra koll på dom, så vi vet vad som kommer krävas av oss för att få tilllbaka vår div 5 status och kommer gör allt för det. Men det kommer bli två tuffa matcher.
Hur är känslan och stämningen i laget nu?
– Den är som den varit hela hösten, helt fantastik. Grabbarna har verkligen visat sig från sin bästa sida hela hösten!
Status i truppen när det kommer till skadade och tillgängliga spelare?
– Så här sent på året är det såklart en del frågetecken. Så vi får helt enkelt se på onsdag kväll.
Vid seger, skall ni fira och hur?
– Det lär bli fest om vi klarar detta, hur vet jag inte. Men jag är inte orolig, där finns en och annan spelar som klarar dra ihop det…
– Nu önskar att så många Spjutstringar som möjligt tar sig till matcherna och hejar fram grabbarna, dom förtjänar verkligen detta!
Kontaktuppgifter:
Lola.nilsson@skanesport.se