Zlatans staty ska ställas ut i Malmö igen
Zlatan Ibrahimovic’s staty är efter snart 2,5 års renovering redo att ställas ut igen. Samtliga politiska partier i Malmö har enats om att Zlatans staty ska ställas ut i hemstaden Malmö, dock så är det ännu oklart om Zlatans staty kommer att ställas upp på exakt samma plats i Rosengård igen eller inte.
“Jag tror att vi ska vara klara med renoveringen före årsskiftet. Vi kommer också att förbereda statyn för en larminstallation”, säger Malmö stads näringslivsdirektör Micael Nord till Sydsvenskan.
Det är bara att hoppas på att Zlatans staty får den respekt som den förtjänar och att stadens son och en av skånes alla stora stoltheter får den hyllning som han så väl förtjänar.
Frågorna är många och svaren är få än så länge gällande Zlatans staty men att Zlatan ska få sin plats förevigad i staden där allting en gång började är något som vi alla verkligen ser fram emot. För den sportintresserade, läs mer och ta del av massor av ny värdefull kunskap gällande sport och även gällande allmänna frågor och svar.
Att hitta mer info och att söka ny kunskap är alltid något som vi sportintresserade människor gillar att göra. Något som idag även går otroligt enkelt och smidigt tack vare det högteknologiska samhälle som vi också lever i. För dig som söker svar på livets alla frågor, stora som små, så läs mer på denna blogg vid intresse.
Nästa år är det enbart guld som gäller
Tillbaka till Sveriges vinstrikaste förening inom fotbollen, Malmö FF. Säsongen 2021/2022 kommer troligtvis till att bli en av de sämre säsongerna för MFF i allsvenskan under modern tid. Till kommande säsong 2022/2023 så finns det inget annat än SM-guld som gäller för fansen och för MFF som förening, ordningen ska återställas och Lennart Johanssons pokal ska hem till Malmö igen.
Det som framförallt inte har klickat hos MFF i år är offensiven. “Di blåe” har saknat en riktigt vass målskytt som kan leverera +20 mål per säsong och här kan vi nog starkt räkna med att plånboken kommer att öppnas och klubben kommer att värva starkt i samtliga lagdelar men där det som sagt kommer att fokuseras på att värva en pålitlig målspruta.
Med i skrivande stund fem matcher kvar på den allsvenska säsongen för MFF så har laget enbart mäktat med att göra 33 mål framåt, något som serieledande Häcken bräcker rejält, hela 54 mål framåt har Häcken gjort. Faktum är att inte mindre än hela sju lag (Häcken, Djurgården, Hammarby, AIK, Elfsborg, Göteborg och Norrköping) har gjort mer mål framåt än vad MFF har gjort.
Bakåt sett har det sett betydligt bättre ut för MFF även om det finns att jobba på även här. MFF har släppt in 23 mål bakåt. I defensiven så är det Djurgården (20 insläppta mål), Kalmar (20 insläppta mål) och Hammarby (22 insläppta mål) som varit bättre än MFF.
Foto: Pexels
Kontaktuppgifter:
red@skanesport.se