LB07 förlänger med trio
LB07 förlänger trio. Det är unge målvakten Alexander Mellesmo, spjutspetsen Andrej Simeunovic och oslipade diamanten Jonathan Okenge.
Målvaktstränare Terry Dahlberg kommenterar förlängningen av Alexander:
– Alexander har sedan han kom till föreningen i januari tagit stora steg i sin utveckling och det känns väldigt roligt att han väljer att stanna och ta upp fajten under nästa säsong. Det ger oss en bra konkurrenssituation där både han och Simon sporrar varandra att ständigt utvecklas säger han till klubbens hemsida.
Olof Perssons känner sig nöjd med sitt julpyssel säger:
– Andrej har definitivt potential att vinna skytteligan. Ett föredöme i träning och match. Stark i dom flest delarna av spelet säger Olof Persson till hemsidan
– Vi har pratat om Jonathans potential under 2 år nu. Det är dags att vi tillsammans ser till att förlösa den. Han är stor, stark och snabb. Han har alla verktyg man kan behöva. Vi behöver tillsammans se till att sätta honom i rätt sammanhang och rätt konstellationer för att han både ska utvecklas individuellt och kollektivt. Förutsättningarna är goda för ett riktigt genombrott.
Foto: LB07
Kontaktuppgifter:
red@skanesport.se