skanesport_desktop-panorama-1

DamfotbollFotbollIfö Bromölla IFTrelleborgs FF

Spelschema: Så spelar de skånska lagen i Elitettan 2023

Ifö Bromölla IF och Trelleborgs FF representerar Skåne i Elitettan 2023. Här är lagens spelschema för den kommande säsongen.

Skånederbyna i damernas näst högsta serie spelas söndagen den 4 juni (Ifö Bromölla IF–Trelleborgs FF) och lördagen den 2 september (Trelleborgs FF–Ifö Bromölla IF).

Lördag 1 april kl. 13.00: AIK–TFF
Lördag 1 april kl. 14.00: Jitex–Ifö Bromölla IF

Lördag 15 april kl. 13.00: TFF–Eskilstuna United
Lördag 15 april kl. 13.00: Ifö Bromölla IF–Umeå IK

Lördag 22 april kl. 15.00: Rössö–TFF
Lördag 22 april kl. 15.00: Ifö Bromölla IF–Alingsås IF

Lördag 29 april kl. 14.00: Mallbacken–Ifö Bromölla IF
Lördag 29 april kl. 14.00: Sundsvalls DFF–TFF

Lördag 6 maj kl. 13.00: Ifö Bromölla IF–Eskilstuna United
Lördag 6 maj kl. 15.00: TFF–Lidköpings FK

Lördag 13 maj kl. 13.00: Sundsvalls DFF–Ifö Bromölla IF
Lördag 13 maj kl. 13.00: Umeå IK–TFF

Lördag 20 maj kl. 14.00: Ifö Bromölla IF–Bollstanäs SK
Lördag 20 maj kl. 14.00: TFF–Gamla Upsala

Lördag 27 maj kl. 13.00: Gamla Upsala–Ifö Bromölla IF
Lördag 27 maj kl. 14.00: Mallbackens–TFF

Söndag 4 juni kl. 14.00: Ifö Bromölla IF–TFF

Söndag 11 juni kl. 15.00: TFF–Jitex
Söndag 11 juni kl. 15.00: Lidköping–Ifö Bromölla IF

Söndag 18 juni kl. 14.00: Häcken–Ifö Bromölla IF
Söndag 18 juni kl. 15.00: Alingsås–TFF

Lördag 24 juni kl. 14.00: Ifö Bromölla IF–AIK
Söndag 25 juni kl. 15.00: TFF–Häcken

Lördag 1 juli kl. 14.00: TFF–Bollstanäs
Lördag 1 juli kl. 15.00: Rössö–Ifö Bromölla IF

Lördag 8 juli kl. 14.00: Ifö Bromölla IF–Mallbacken
Söndag 9 juli kl. 15.00: Jitex–TFF

Lördag 12 augusti kl. 13.00: Ifö Bromölla IF–Sundsvalls DFF
Söndag 13 augusti kl. 15.00: TFF–Alingsås

Lördag 19 augusti kl. 14.00: TFF–Mallbacken
Lördag 19 augusti kl. 15.00: Alingsås–Ifö Bromölla IF

Lördag 26 augusti kl. 13.00: Ifö Bromölla IF–Gamla Upsala
Söndag 27 augusti kl. 13.00: Eskilstuna United–TFF

Lördag 2 september kl. 15.00: TFF–Ifö Bromölla IF

Lördag 9 september kl. 14.00: Ifö Bromölla IF–Jitex
Lördag 9 september kl. 15.00: Häcken–TFF

Lördag 16 september kl. 13.00: Umeå IK–Ifö Bromölla IF
Lördag 16 september kl. 15.00: TFF–AIK

Lördag 30 september kl. 14.00: Ifö Bromölla IF–Lidköping
Lördag 30 september kl. 15.00: TFF–Rössö

Lördag 7 oktober kl. 14.00: Bollstanäs–Ifö Bromölla IF
Söndag 8 oktober kl. 15.00: Lidköping–TFF

Lördag 14 oktober kl. 13.00: TFF–Umeå IK
Lördag 14 oktober kl. 15.00: Ifö Bromölla IF–Rössö

Lördag 21 oktober kl. 13.00: AIK–Ifö Bromölla IF
Lördag 21 oktober kl. 14.00: Bollstanäs–TFF

Lördag 4 november kl. 14.00: Eskilstuna United–Ifö Bromölla IF
Lördag 4 november kl. 14.00: TFF–Sundsvalls DFF

Söndag 12 november kl. 14.00: Ifö Bromölla IF–Häcken
Söndag 12 november kl. 14.00: Gamla Upsala–TFF

Foto: Bildbyrån

Related Articles

Back to top button

skanesport_desktop-panorama-2