Stort och smått efter den gångna handbollshelgen
H65 Höörs seger borta mot Skara grundlades, som så ofta förr i handbollsmatcher, med ett försvarsspel som visade musklerna.
I första halvlek fick Höör fyra utvisningar. Skara noll.
I första halvlek fick Skara fyra straffar. H65 noll. De spang igenom istället. För mycket till distansskytte har man inte.
Av detta kan man dra flera slutsatser. En är ytterligare ett kvitto på att utvisningar inte slår speciellt hårt. Jag tror till och med att H65 vann tre av fem utvisningar man fick emot sig, och spelade oavgjort i övriga två. Och det var trots allt ett blivande slutspelslag man ställdes mot…
Att Skuru gick på pumpen hemma mot Kungälv var inte budgeterat, men underlättar definitivt Höör-lagets chanser att ta en topp-treplacering för att undvika Sävehof i en eventuell semifinal.
Mycket talar för att vi får se rätt mycket av H65-Sävehof under våren. Först en Cupfinal som drar igång, i Eslöv (fri entré!) redan på söndag. Sedan en SM-final över fyra-fem matcher.
***
I den mest intressanta bottenstriden på evigheter ligger fem lag inom två poängs avstånd.
LUGI är, efter RIK:s seger mot GUIF, nu återigen sist. Göteborgarna svarade för en liknande insats som LUGI mot Alingsås. Vilja och attityd i främsta rummet.
Så när HK Malmö idag fick stryk av Önnered hemma i Baltiskan innebar det inte bara att HKM istället för att ta ett gigantiskt steg från direktnedflyttning återigen blir kandidat till detsamma. Det innebär också att Önnered hakade på segerspåret som LUGI och RIK växlade in på.
Önnereds spelschema: hemma mot Sävehof, borta mot Hammarby, hemma mot OV och borta mot Aranäs. Två poäng där torde räcka för kvalplats.
***
Bottenstriden i Handbollsligan är opålitlig och förrädisk som alla mina flickvänner i gymnasiet tillsammans.
Ena dagen har man livet uträknat. Nästa sekund slits ens innersta godtrogna själ ut ur kroppen och man är avslöjad som den idiot man är, vilket är betydligt mer smärtsamt än om man blir beskylld för att vara en idiot och inte är det (antar jag).
Just nu är plötsligt OV Helsingborg LUGI:s räddningsplanka. OV som blev helt massakrerat av Sävehof i helgen, laget var chanslöst från sekund ett.
Helsingborgarna har en poäng ner till LUGI som har en match mer att spela, och har kvar att möta: Hammarby hemma, Aranäs borta, Önnered borta och Alingsås hemma. Det kan bli allt från noll till fyra poäng, om vi ska vara rimliga.
Kanske blir det så till slut att vi skrockar när säsongen är över. ”Handboll är en enkel sport, 14 lag, sju man på banan, tre steg och studs – och till slut åker OV ur.”
***
I herrallsvenskan noterar jag att Karlskrona ser väldigt starka ut.
Det lag som tar sista kvalplatsen i Handbollsligan (Helsingborg eller LUGI?) kommer få en tuff nöt att knäcka där. Väldigt tuff.
***
Var det några som tvivlade innan så är det ingen som gör det nu efter YIF:s damers seger borta mot Örebro.
Laget spelar kvar i Allsvenskan även till hösten.
Om Eslöv gör det återstår att se, man kan lugnt säga att de har allt i egna händer eftersom EIK möter både Skånela (också på kvalplats) och Örebro (närmast jagande på nedflyttningsplats).
Det hade varit nyttigt om Eslöv höll sig kvar och till hösten kunde göra en omstart – inte minst med tanke på de stundande klubbsammanslagningen med EHK.
Dyngtorsken borta mot Aranäs var väl ingen skräll, men det hjälpte knappast.
***
I övrigt kan noteras att:
…Lågan tog ett stort steg mot nytt kontrakt i division ett. Kul. Jag är som sagt inne på att klubben har goda förutsättningar för att – på sikt – spela Allsvensk handboll.
…i samma serie är YIF U på nedflyttningsplats. Att ett elitlags utvecklingslag spelar på så hög nivå som möjligt har flera klubbar i omgångar förklarat för mig är ”viktigt”. Därför vore det ett nackslag om YIF har andralaget i division två. OV Helsingborg har jämförelsevis ett utvecklingslag som går upp i division ett till nästa säsong och det är en medveten satsning som klubben berättar om här.
… På tal om farmarlag till elitklubbar. Malmö HP ligger på nedflyttningsplats i division två. Det är såklart ännu värre än YIF:s situation.
…De stundande cupfinalerna blir kul att följa. Det blir matcher av slutspelskaraktär som är helt annorlunda. H65 får spela sin final ”hemma” mot Sävehof på söndag och ska nog ses med chans att vinna den fighten. Kristianstad ställs mot Hammarby på bortaplan där Cupen är det största som har hänt sedan guldsäsongen 2008.
…Ankaret inte fick med sig någonting hem från Partilles serieledande ungtuppar. Ändå har man sitt Allsvenska öde i egna händer fortfarande – tack vare målskillnad. Ankaret, Anderstorp och Kärra har alla samma poäng med fyra matcher kvar att spela. Och om man nu kan prata om ”överkomliga” slutscheman så har Ankaret just det. Fyra segrar mot fyra sämre lag (betänk att Lågans nestor Christian Lindvall bestämt sagt att Ankaret är seriens bästa lag) och avancemanget torde vara ett faktum.
Kontaktuppgifter:
Christoffer.ekmark@skanesport.se