A-lagsbetonat TFF förlorade mot MFF i U21-serien
TFF, som kom med hela A-truppen, försvarade väl och hade länge skapat den bästa målchansen. Men ett betydligt mer bollförande MFF avgjorde på hörna i den 74 minuten genom Gudjohnsen och matchens enda mål.
Startelvorna
TFF: Kasper Kristensen – Felix Hörberg (Haynes 63′), Tobias Karlsson, Mikko Viitikko (Cavander 63′), Bödvar Bödvarsson – Mohammed Saeid (Mattsson 46′), Herman Hallberg (Rosvall 46′), Lukas Minter Wettergren, Henry Offia (Wendt 76′) – Filip Bohman (Käck 63′), Othmane Salama
Bänk: Theo Thuresson, Liam Rosvall, Vincent Haynes, Johannes Käck, Karl Wendt, Loke Mattsson, Noah Cavander
Frånvarande: Johan Stenmark, Nicolas Mortensen, Mattias Andersson, Haris Brkic, Andreas Larsen, Hani Nesajer, Fritiof Björkén, Abel Ogwuche, Eren Alievski, Mouhammed-Ali Dhaini, Liam Olausson.
MFF: Melker Ellborg, Adrian Skogmar, Elison Makolli, Samuel Kotto, Jonas Knudsen, Adrian Zendelovski, Markus Björkqvist, Patriot Sejdiu, Hugo Bolin, Deniz Salievski, Daniel Gudjohnsen.
Bänk: William Nieroth Lundgren, Nils Zätterström, Alexander Hughes, Robin Ottosson, Wille Persson, Zakaria Loukili, Zarkariya Enow.
Vad hade Ljung sagt inför matchen?
Sedan innan det stod klart hur cupens gruppspel skulle arta sig, hade TFF en planerad träningsmatch med Mjällby i helgen som var. I stället spelade laget från Listerlandet kvartsfinal, där man slog Kalmar FF. TFF valde att inte boka någon ny match, utan i stället ge truppen välbehövlig återhämtning och sedan ta U21-matchen mot MFF som en chans att matcha A-truppen.
Tränaren Per-Ola Ljung är nöjd med hur laget tagit sig an försäsongen hittills, även om han också trycker på att laget fortfarande utforskar sig självt, vilket han menar stundtals syntes under gruppspelet. Dock har en låg numerär påverkat den senaste tidens träningar, där man i fredags hade så lite som elva disponibla utespelare på träningen (ungdomsspelare borträknade).
– Vi kommer åka med rubb och stubb. Vi åker med allt vi har och kommer hantera den som en match i förberedelserna. Den är loggad som U21-match men vi kommer ta alla som är friska i A-truppen, åka dit och så får vi se hur vi fördelar speltiden, sade Ljung till Skånesport om dagens match efter fredagspasset.
Hur blev matchbilden?
I den första halvleken stod MFF för bollinnehavet och var det lag som tydligt förde spelet med bollen. Mittbackarna Elison Makolli och Samuel Kotto höll i bollen och sökte uppspel, som ofta hittade fram till MFF-fötter centralt. Samtidigt skapade TFF den klart bästa chansen i slutet av halvleken. Efter en period där MFF haft ett väldigt långt anfall och tryckt tillbaka bortalaget djupare, djupare och djupare – vann Hallberg bollen, väggade sig fri via Saeid, gick på kontring och spelade ut på Bohman som satte fart. Den nyrekryterade anfallaren spelade snett inåt bakåt tillbaka till Hallberg, som träffade stolpen. Efter att MFF varit som mest dominanta, skapade TFF som mest.
Generellt var TFF:s anfall mycket korta och direkta, bollen skickades direkt framåt. Men kvaliteten på de längre bollarna var oftast för låg för att skapa några målchanser. Stunderna med bollen var flyktiga.
I den andra halvleken började TFF piggast, innan matchen föll tillbaka och in i första halvans mönster. Minter Wettergren hittade Rosvall som frispelade Matsson med mängder av yta att avancera på, men fixade bara hörna. MFF fick något svårare med sina uppspel, fortsatte föra spelet med boll och satte i 74 minuten 1–0 på hörna genom Gudjohnsen.
TFF visade för låg kvalitet i sista tredjedelen för att skapa riktiga målchanser och någon riktig slutforcering för att kvittera uteblev. Gästerna gjorde i den andra halvleken sex byten och avslutade med ett yngre och mer orutinerat lag.
Frågetecknet
Att TFF försökte vara kompakta och att MFF dominerade i bollinnehavet är en sak. Men när TFF väl kontrade eller tog sig till sista tredjedelen, saknades skärpan. Henry Offia var en jobbig motståndare att handskas med och ställde ofta frågan till MFF försvaret, men fjolårets Offia hade nog gjort poäng idag. Nigerianen känns, föga förvånande, något ringrostig och har fortfarande att komma upp i den nivå vi vet att han besitter. Farligast blev det när Hallberg startade och avslutade en kontring.
Samtidigt förblir det ju såklart ett något oroande faktum, att TFF:s numerär förblir så låg att man väljer att matcha A-truppen i U21-serien istället för en träningsmatch. Nog handlar mycket om försiktighetsåtgärder, men frånvarolistan är lång.
Utropstecknet
Herman Hallberg gjorde bara en halvlek, men tog idag kliv mot att vara tillbaka på allvar och stärkte sina aktier som box till box-mittfältare. Att han låg bakom TFF:s farligaste chans, var kul att se med tanke på kalmaritens skadehistorik. Han är en verbal ledare på träningar och konkurrensen på det centrala mittfältet ser stark ut.
Även Minter Wettergren stod för ett gott dagsverke i en match där mycket handlade om att täcka ytor. Rosvall som ersatte Hallberg i paus fick spela på den position som egentligen är hans.
Några taktiska noteringar?
I slutet av matchen, när TFF låg under, höll sig Mattsson under anfall ofta i innerkorridor eller till och med centralkorridor. Även Salama, som tagit klivet ut till vänster, tryckte upp och TFF såg stundtals ut att anfalla enligt 4-2-4. Det centrala mittfältet bestående av Rosvall och Minter Wettergren fick stora gap runt om sig, men MFF lyckades inte utnyttja det.
Något mer att notera?
När Viitikko klev av tog Bödvarsson, som gör sin andra säsong i TFF, över kaptensbindeln.
Foto: Bildbyrån
TFF:s 19-årige tävlingsdebutant: ”Kändes som ett piggt inhopp”
Kontaktuppgifter:
markus.haellje@skanesport.se