Andreas Landgren är tillbaka: ”Bara att lägga minuterna på hög”
Efter över åtta månaders skadefrånvaro har HIF:s Andreas Landgren gjort comeback.
– Att gå ut på planen och känna sig 100, bortsett från att fotbollskonditionen har en bit kvar, är väldigt skönt, säger 34-årige Landgren, som förra året bara gjorde 64 minuter i Allsvenskan.
Efter att ha jobbat sig tillbaka efter en knäoperation var olyckan förra sommaren framme igen för Andreas Landgren. Han drog hälsenan och tvingades till en ny, lång, konvalescens.
Comebacken kom för knappt två veckor sedan, mot GAIS i en träningsmatch. Därefter har Landgren spelat en halvlek mot MFF i U21-serien och en halvtimme mot AIK i lördags. Hälsenan håller.
– Peppar, peppar, den känns bra. Jag tycker att jag kan göra mig rättvisa där ute, säger han till Skånesport.
Det är konditionen som måste jobbas upp nu.
– Jag behöver ha minuter i benen för att komma in i det. Man får bara fotbollskondition genom att spela matcher.
– Det är bara att sätta in minuterna på kontot och gnugga på. Det fotbollsmässiga kommer bättre och bättre i träning och match. Det finns någon situation (mot AIK) där jag kunde gjort det bättre, men jag får ta löpningar så som jag är bra på och försöka sätta min prägel på de saker jag är duktig på när jag kommer in.
Sedan återkomsten till HIF 2014 har Andreas Landgren, när skador inte satt stopp för hans framfart, figurerat ungefär lika mycket som högerback som innermittfältare. 2015, 2016, halva 2017 och 2021 var han högerback. Halva 2017, 2018 och 2019 var han ordinarie som central mittfältare. I år ser han ut att främst konkurrera som det sistnämnda.
Det centrala mittfältet är en lagdel där HIF inte direkt saknar alternativ: Sedan Arian Kabashi blivit skadad och Vilgot Carlsson utlånad är det Adam Hellborg, Ervin Gigovic, Rasmus Jönsson, Sumar Almadjed, Frederik Holst, Benjamin Acquah, Oliver Stojanovic Fredin och Lukas Kjellnäs som också är med i kampen om tre startplatser.
– Den (konkurrensen) är intressant. Det finns många duktiga spelare på de positionerna. Vi behöver få ihop laget och att alla kan gå in och bidra på sitt bästa sätt. Vi behöver ha alla spelare i form för att vara en kandidat till att gå upp i Allsvenskan igen.
– Jag välkomnar konkurrensen på så sätt, så länge laget blir bättre är den välkommen.
– Fler hade varit missnöjda om vi bara stått med två spelare som kunnat spela. Det handlar om att göra det till något som gynnar oss i längden.
Prestationen i de två senaste matcherna har varit bättre än i matcherna före det. Hur ser du på var ni ligger inför premiären?
– Det är en bra fråga, för det är något helt annat när du kliver in i seriespelet. Där är det tre poäng det handlar om när man blåser efter 90 minuter plus tillägg.
– Det ska bli intressant att mäta sig mot lagen i vår serie. Vi har väldigt bra spelare, men måste visa ute på planen att vi är ett lag som kan prestera över 90 minuter och inte bara under vissa perioder.
Fakta/Andreas Landgren sedan hemkomsten 2014
2014: Knäskadad i cupen i mars, missade hela säsongen.
2015: 25 matcher i Allsvenskan, främst som högerback. Utsedd till Årets HIF:are.
2016: 17 matcher i Allsvenskan, främst som högerback.
2017: 28 matcher i Superettan, främst som defensiv mittfältare under första halvan av säsongen, främst som högerback under andra halvan av säsongen.
2018: 18 matcher i Superettan, främst som defensiv mittfältare.
2019: 15 matcher i Allsvenskan, främst som central mittfältare. Knäskadad i augusti, missade resten av säsongen.
2020: 9 matcher i Allsvenskan, främst inhopp på mittfältet.
2021: 26 matcher i Superettan, främst som högerback
2022: 4 matcher i Allsvenskan, inhopp på mittfältet. Hälskadad i juli, missade resten av säsongen.
Kontaktuppgifter:
gustav.lundblad@skanesport.se