Melker Jonsson stark på BoIS mittfält inför derbyt mot HIF: ”En bro mellan offensiv och defensiv”
20-årige Melker Jonsson kom till BoIS från Djurgården i somras. Efter en svajig inledning på årets säsong som mittback har han övertygat som defensiv mittfältare i en 4-3-3-formation.
Mot Gefle senast vann Jonsson enligt statistikverktyget Wyscout tillbaka bollen för BoIS vid 13 tillfällen – varav hela sju gånger på offensiv planhalva. Det lågt stående norrländska laget blev låga i sina defensiva positioner och när de väl fick undan bollen, plockade Jonsson ofta tillbaka bollen och lät sina mer offensiva kollegor fortsätta trycket. Det bidrog till att BoIS kunde vinna med 1–0.
– Det är lite av min uppgift. Att hjälpa de offensiva spelarna att städa undan så att det inte kommer någon kontring. Och i andrabollsspelet: När det kommer en längre boll så kan backarna knacka ned den på mig och så kan vi börja om därifrån, säger Melker Jonsson.
Framför honom kunde offensiva mittfältskollegorna Melker Widell och Robin Dzabic lirka upp Gefles försvar tillsammans med yttrarna Camil Jebara och Kofi Asare.
– Någonstans är det att vara en liten bro mellan det offensiva och defensiva. Det är en roll jag är trygg med och en spelstil jag har. Jag kanske inte gör en tvåfotare och överstegare och sätter upp den i krysset. Utan jag gillar det här att ta en tackling eller ett gult kort istället.
Du har startat tre matcher på defensivt mittfält nu.
– Det är en roll jag är trygg med. Försvarsmässigt är det inga problem. Det offensiva, att vända upp i rätt lägen och hitta den positioneringen – jag tycker det funkar bra. Jag får bra pushning av Billy (Magnusson, tränare) och Max (Mölder, assisterande tränare) och (backarna) Phille (Andersson), Heden (Eric Hedenquist) och (Johan) Rapp. Vi löser den uppgiften bra.
Tränare Magnusson säger att Jonsson varit bra i sin defensiva mittfältsroll i de tre matcher han startat där och beskriver hans betydelse för att BoIS ska kunna anfalla i våg efter våg:
– Det är lite det vi saknat – att vinna dueller centralt. I det längre spelet är han bra i luften. Och även att få ihop lagdelarna lite bättre, säger BoIS-tränaren.
Fem matcher in på säsongen har det blivit ett inhopp som mittback, en start som mittback och tre starter som defensiv mittfältare för Melker Jonsson. Skånesport ber honom summera säsongen så här långt.
– Så klart är jag inte nöjd nu. Första matchen som jag startade den här säsongen gick det sådär, med två (insläppta) mål som jag tar på mig.
Det var i andra omgången mot Utsikten som Melker Jonsson startade som vänster mittback i en 3-4-3 och var inblandad i två av Utsiktens tre mål.
– Sedan har jag gått upp i den här sexa-rollen och jag tycker det gått bra. Men jag har mer att ge och vi som lag har mer att ge. Det är 25 omgångar kvar, så det är bara att fortsätta gnugga.
På tisdag väntar HIF hemma på Landskrona IP.
Jag vet att din farsa (Mattias Jonson) var stor stjärna i HIF. Har du fått höra mycket om HIF under uppväxten, även om du inte ens var född när han spelade där (1996-99)?
– Nej, det har jag inte gjort. Under uppväxten var det framför allt Djurgården så klart.
Landslagsmannen Jonson var en stor profil i Djurgården 2005-11.
– Jag vet att han spelat i HIF, men jag har ingen koppling till den klubben. Det är Landskrona jag spelar för nu och jag ska göra allt för att hjälpa Landskrona. Sedan får folk tycka vad de vill, men jag tror inte att han vill att de ska vinna den matchen heller, utan han hejar på mig och BoIS.
Många här i Landskrona tycker att det är en väldigt speciell match. Märker man det?
– Det är klart. Supportrarna ställer höga krav. Det är så det ska vara.
Foto: Bildbyrån
Kontaktuppgifter:
gustav.lundblad@skanesport.se