Avancemang till div5 är målsättningen för Svenstorps IF – ”Det är här uppe vi mår som bäst”
Hallå där…Dennis Alsén, spelande tränare i Svenstorps IF.
Hur vill du kortfattat återge er senaste seriematch?
– En bortamatch mot Gröstorps IF, storm ute och vi hade medvind i första halvlek där vi skapar bra med målchanser och går upp i en 3-0 ledning i halvlek. Släpper till lite för många målchanser bakåt för att vara allt för nöjd. byte av sida i halvleken gjorde att Gröstorp fick lite mer boll men ändå lyckas vi gå upp i en 4-0 ledning men att Gröstorp snyggar till siffrorna i slutet av matchen med två välförtjänta mål. En bra seger mot ett starkt Gröstorp.
Vad vad bra/mindre bra?
– Prestationen blir godkänd sätt till resultatet, seger 4-2. Alltid bra att göra fyra mål med bud på fler, vi släpper in två tröstmål i slutet av matchen vilket var våra första baklängesmål i serien i år. Lagmoralen att kämpa tillsammans och ta skitjobbet för varandra såg bra ut och att vi har lätt att komma till målchanser! Det som kan bli bättre är att i denna match fick motståndarna lite för många målchanser.
Efter sex spelade omgångar är ni fortfarande obesegrade och leder serietabellen. Dina reflektioner?
– Det är här uppe vi mår som bäst och att vi vill ända in i mål kunna utmana om en plats i div 5 till nästa säsong! Vi är nöjda med poängskörden och stora delar av spelet, dock har vi ytterligare några kliv i kropparna. I de perioder vi spelar bra straffar vi motståndarna och gör mål och i de stunder vi spelar lite sämre släpper vi sällan in mål. Balansen bakåt/framåt är största skillnaden i år + att merparten av truppen hela tiden kan vara med på matcher och träningar.
Imorgon har ni hemmaplan då Kiviks AIF gästar er. Dina tankar om motståndet?
– Alltid roligt med hemmamatch, hoppas vi kan locka ut en del publik. Kivik är ett spelskickligt lag och tagit kliv i sin utveckling detta år, men vi ses som favoriter!
Status i laget?
– Ytterst få otillgängliga spelare vilket är gynnsamt för en tränare! Men några avbräck har vi.
Avslutningsvis, vad kommer att krävas av er för att fortsätta på vinnarspåret?
– Kommer att krävas kamp under hela säsongen av samtliga i truppen, fortsätta med god närvaro på träningarna ha skoj tillsammans är mycket viktigt.
Foto: SIF
Kontaktuppgifter:
Lola.nilsson@skanesport.se