Jumbofinal för Åkarps IF – ”Är absolut inte nöjda med tabellplaceringen”
Hallå där…Marjan Antic i Åkarps IF som just nu återfinns på 11:e i tabellen med sex poäng efter åtta spelade matcher.
Varför har ni hamnat i det här läget?
– Summerar vi de spelade matcherna så kan man säga att vi inte riktigt har den skärpan i avslutsfasen dvs. helt enkelt svårt att göra mål. Vi har varierade spelsätt beroende vilken motståndare vi möter och den fungerar i stora delar fram till avslutsfasen. Det som har påverkat oss också väldigt hårt är en del skador på tongivande spelare i alla lagdelar samt avstängningar som har gjort att vi inte har kunnat spela in en startelva ordentligt. Det positiva är att vi har i flertal matcher med högt bollinnehav och avslut på mål mer än våra motståndare. Vi möter oftast lag som går i stort sett bara på omställningsspel (vilket de gör bra) och där har vi haft svårigheter att anpassa oss till. Det som man får ta i beaktande att vi har ett väldigt ungt lag där största delen är inne på deras andra år i seniorfotbollen så bara där har vi en anpassningsperiod för dessa unga spelare med allt vad det innebär i seniorfotbollen. Som exempel hade vi i senaste matchen två spelare födda -05 och som gör det väldigt bra utifrån sin ålder.
Hur är nuvarande tabellplacering i förhållande till er målsättning innan säsongen?
– Vi är absolut inte nöjda med tabellplaceringen. Vår målsättning är så klart att ligga högre upp i tabellen.
Något specifik lagdel som ni tränar extra på just nu?
– Att jobba på avslutsfasen och minimera onödiga bolltapp genom slarv och okoncentration.
Vad är det mest positiva i er trupp just nu?
– Glädjande nog så har vi en ung trupp som är villiga att kriga vidare för de vet om att det kan vända snabbt och komma tillbaka på vinnarspåret.
Närmast möter ni Klippans Förenade FF i jumbofinal. Är det spänning, ångest eller glädje du känner när du tänker på matchen?
– Har en del skadade och borta till matchen mot Klippan, så här får våra unga spelare kliva fram ännu mer.
Vad talar för att er säsong vänder med start i nästa match?
– Det kan vända om vi gör fler mål än våra motståndare.
När vårsäsongen summeras, var hittar vi er då?
– Högre upp i tabellen.
Foto: Privat
Kontaktuppgifter:
Lola.nilsson@skanesport.se