Ny termin innebär nya förutsättningar för Teknologkårens IF – ”Förlorat ungefär halva truppen”
Hallå där…Jonas Tornberg, tränare i Teknologkårens IF.
Hur vill du summera matchen och lagets prestation i senaste bortamatchen mot FC Helsingkrona?
– Med tolv man, varav två målvakter, var det en tuff match på förhand. Vi är dock självsäkra i att vi är det bättre laget och med tanke på att det var smörlyckan- och studentderby så var vi taggade på att sätta dit dem. Efter en spelmässig dominans i början av matchen, från vår sida, så lyckas Helsingkrona spela till sig en hörna som de nickar in till 1-0. Surt för oss, såklart, men vi fortsätter våran dominans med boll och kan snart kvittera genom Edward Holmén efter ett bra anfall. Andra halvlek är spel mot ett mål och, även om vi borde skapa mer, missar vi en del bra lägen. Till slut hittar vi fram på kanten där Isak Ohlsson prickskjuter Elias Perätalos panna i straffområdet som vackert gör 2-1 med 4 minuter kvar av ordinarie tid. Kanske inte vår bästa prestation men en mycket härlig seger!
Nio omgångar är spelade av serien och ni har 17 poäng. Godkänt eller icke godkänt?
– Med tanke på att vi anser oss ha klart bäst trupp i serien är det såklart bara en förstaplats som gäller för att vara nöjda. Men med förutsättningarna som studentlag i åtanke så får man definitivt sätta godkänt på säsongsinledningen.
Vilka funderingar har du kring er nuvarande placering i tabellen?
– Missnöjda med poänggapet till toppen. Vi vill till förstaplatsen och har en god tro på att vi kan vinna mot alla lag.
På söndag möter ni Kävlinge Harrie FF? Vad är dina tankar om era motståndare?
– Det kommer bli en tuff match! Vi har förlorat ungefär halva truppen på sommaren och kommer behöva spela med spelare som kanske inte spelat på ett tag. Kävlinge ligger jämnt med oss i tabellen och kommer garanterat vara redo.
Hur förbereder ni er på bästa sätt och vad blir viktigt att fokusera på?
– Vi kommer tänka mycket stabilitet och försvar i och med truppläget.
Någon förändring i laguppställningen?
– De flesta positionerna är nog annorlunda!
Avslutningsvis, hur är formen på en skala 1-6? (motivera gärna)
– Formen är god men med många spelare som försvinner på sommaren så blir formen kanske en 3:a för nästa match.
Foto: TIF
Kontaktuppgifter:
Lola.nilsson@skanesport.se