Fotbollsturnering mot rasism på Limhamnsfältet den 7 juni
Grundskolefotboll mot rasismer bjuder in till en aktivitetsdag för sjätteklassare i Malmö stads grundskolor. Utöver en fotbollsturnering erbjuds aktiviteter i samarbete med föreningar och andra förvaltningar inom Malmö stad.
I fotbollsturneringen på Limhamnsfältet deltar cirka 80 lag från 36 av Malmö stads grundskolor. På fältet visas även ”Unga redaktionen”, en utställning med barnens ord i centrum i samarbete med Mobile Stories och Minibladet.
Utställningen är en manifestation av en rad artiklar i Barnkonventionen om barns lika värde och deras rätt att uttrycka sig och bli hörda. Artiklar producerade i klassrummen visas i redaktionstältet och elever kommer att läsa upp vad de skrivit.
Det gångna verksamhetsåret har Grundskolefotboll mot rasismer utbildat sjätteklasselever i Barnkonventionen och i samarbete med Malmö FF genomfört två konferenser på Eleda Stadion för elever och skolpersonal. Eleverna har också kunnat se filmen Jag är Zlatan. Under läsåret 2022–2023 har sammanlagt cirka 2 000 elever deltagit.
Kontaktuppgifter:
red@skanesport.se