BK Olympic på väg uppåt – ”Vi blir bättre för varje match och spelet sitter mer och mer”
Hallå där…sportchef Ahmed Chahrour i BK Olympic.
Det börjar dra ihop sig i seriespelet, endast några få omgångar återstår innan sommaruppehåll väntar. Känslan inför era kvarvarande matcher?
– Jo känslan är rätt bra. Vi blir bättre för varje match och spelet sitter mer och mer. Segern senast mot Falkenberg var ett styrkebesked. Så nu kanske spelarna förstår hur bra vi egentligen är.
Ska det bli skönt att sommaruppehållet närmar sig, eller hade du hellre fortsatt spela vidare?
– Man vill ju alltid ha matcher och fotboll, men absolut så kan det vara skönt med lite paus också. Man får lite tid att reflektera och förändra om det skulle behövas.
Känner du att ”ni fått ut det som var förväntat” av laget så här långt?
– Vi har ganska mycket mer att ge känner jag. Men som sagt, det börjar likna det vi förväntar som sakta men säkert.
Vilka positiva delar tar du med dig från vårsäsongen?
– Spelet har varit bra i många matcher, med lite flyt skulle vi fått med oss resultaten också. Vi har en tydlig spelidé och vi spelar en underhållande fotboll.
Någon spelare som överraskat extra på dig så här långt?
– Finns en del som gjort fina insatser, men jag väljer helst att inte peka ut en enskild spelare.
Avslutningsvis, om du fått värva en spelare från någon av era seriekonkurrenten, vem hade du ”plockat in”?
– Det är på gång redan så jag vill inte avslöja det.
Foto: BK Olympic
Kontaktuppgifter:
Lola.nilsson@skanesport.se