Lunds Velickovic imponerar i Ettan Södra – ”Han är seriens bästa mittback”
Lunds BK har hållit nollan i sju av tolv matcher i Ettan Södra i år. Totalt har man släppt in sju mål.
Serbiske mittbacken Bozidar Velickovic har startat samtliga matcher i serien.
– Jag tycker att han varit ganska genomgående vår viktigaste och bäste spelare, säger tränare Jussi Kontinen.
Skånesport träffar Bozidar Velickovic efter Krubbans 4–0-seger hemma mot Ljungskile. För sjunde gången på tolv matcher har lagets defensiv hållit målet borta från påhälsning.
– Vi är starka defensivt, ett av de bästa lagen i ligan, säger Velickovic.
Den 28-årige serben gör sin tredje säsong i Lund. Han kom till Sverige och TFF från serbiska högstaligaklubben FK Vozdovac sommaren för fyra år sedan. Då hade han varit utlånad till FK Indjija, som vann andradivisionen, under våren.
Första hösten i Superettan var lovande, Velickovic var ordinarie i TFF.
– Med två dagar kvar av säsongen blev jag skadad, berättar han.
Det rörde sig om en meniskskada, som skulle visa sig bli svårrehabiliterad.
– Jag spelade inte på ett år. Det blev ett långt år. Det var jobbigt mentalt, jag blev deprimerad. Sedan fick jag ett samtal från Lunds BK, säger Velickovic.
Karriären började om i lärdomens stad, först på lån 2021 och sedan permanent från 2022. Och nu är han en bärande spelare i det LBK som kämpar om en plats i Superettan nästa år – och nu bara är två poäng från kval uppåt.
Tränare Jussi Kontinen säger att hans spelartyp passar mycket väl in i Lunds BK:s passningsorienterade spelsätt.
– Det är inte bara han, jag väljer ju att spela med mittbackar som vågar. Han har det DNA:t, han passar in i det. (Erik) Zetterberg likadan, Kalle (Larsson) vill det också. Noel (Hansson) har fått lära sig att bli modigare här än vad han varit tidigare. Han tar för sig.
Kontinen hyllar även Velickovic defensiva färdigheter.
– Han är otroligt brytstark och stark i defensiven. Jag rankar honom som seriens bästa mittback, säger tränaren med säkerhet på rösten.
(Skånesport har för övrigt tidigare visat hur Velickovic ligger bra till även i defensiva variabler i statistikstjänsten Wyscouts data).

Mot Ljungskile fick Velickovic visa sina defensiva instinkter när han vräkte sig fram och täckte ett avslut från Murana Conteh på mållinjen efter att målvakt Viktor Andersson hade blivit överlistad.
– Det var skönt. Jag läste att han skulle försöka dribbla och göra mål. Jag var lite smartare än honom…, säger Velickovic.
Han räds inte heller offensiva utflykter, vilket Ljungskiles JT Camara fick erfara i andra halvlek i lördagens match när serben fintade förbi honom på offensiv planhalva.
– Jag har spelat mycket futsal tidigare. Jag gillar att spela längs marken. Vår speluppbyggnad handlar om att försöka spela och hitta lösningar. Jag vill ha bollen.
Spelade du futsal på hög nivå?
– Nej, bara med vänner. Inte nu längre, det var sju-åtta år sedan. Men det är därför jag har bra teknik.
Efter fyra år har Velickovic vant sig vid den svenska fotbollen. Han bor i Trelleborg med sin fru och deras tvåårige son.
– Han gillar Lunds BK. Det är fotboll, fotboll, fotboll, berättar han.
Vilken är din långsiktiga plan med fotbollen?
– Jag vet verkligen inte. Jag är här och nu. Jag vill hjälpa Lunds BK, det är här mitt huvud är tills säsongen är över. Det är viktigt för mig.
Foto: Bildbyrån
Mina fem intryck från Lunds BK–Ljungskile 4–0: Krubbans sjunde nolla på tolv matcher
Kontaktuppgifter:
Gustav.lundblad@skanesport.se