Avslöjar: Tysk vänstersexa till LUGI – och de producerar nästa säsongs handbollsmatcher
LUGI har sitt årsmöte idag torsdag och där förväntas Mats Nilsson bli ny ordförande. Hela styrelsen byts ut, mer eller mindre – vilket går att läsa om här.
En herre som vet vikten av god kommunikation, en av många fronter där LUGI har en utmaning. Vad Mats säkert vet är att god kommunikation kan lösa lite på många andra knutar. Knappt hinner semestrarna ta slut innan säsongerna tar slut och med nästan tre tjänster borta på kansliet blir det en inledande utmaning bara att få det vardagliga att fungera, vid sidan av det uppenbara: att skapa mer intäkter till klubben.
Samtidigt väntar vi på besked kring hur trupperna ska se ut kommande säsong.
Ett intressant namn – som är klar för damlaget – är den snart 19-åriga tyska vänstersexan Lykka Lipka. Hon spelade förra säsongen i Bundesliga Buxtehuder, men höll mest till i juniorlaget och fick chansen först senare på säsongen när ettan på den positionen, Mia Lakenmacher, blev knäskadad.
Lipka har u-landslagsmeriter i Tyskland och är ett svårbedömt namn. Vi får väl se när hon presenteras av klubben. Och hur.
LUGI har för övrigt FORTFARANDE inte officiellt informerat om att klubbchefen Hans Torsmar ska lämna klubben.
Det kan man däremot läsa om här.
Sportsligt då? Än så länge ser jag ingenting som talar för att LUGI på herrsidan inte kommer att bli ett bottenlag igen. I nuläget torde klubben vara favoriter till degraderingsplatsen.
Damlaget ser okej ut, det ska bli intressant att se två friska och hela systrar Delac fräsa runt, och gudarna vet vilken utveckling de många unga spelarna haft på en sommar. Men något topplag? Nej.
***
Absolut ingenting har kommunicerats ut från förbundshåll heller, en vecka efter senaste bloggen, gällande den nya plattformen.
Klart är ändå, kan jag meddela, att det blir samma produktionsbolag som förra säsongen. Nämligen Rego.
Rego ansvarar för att filma matcherna, sätta ihop produktionen med grafik och kommentatorer och så vidare.
Bra! Då vet vi att det blir kvalitet i det mest grundläggande.
Sedan återstår det att se hur beställningen från Svensk Elithandboll och Infront kommer att se ut. Det avgör i sin tur vilka som ska jobba med sändningarna och hur de ska utformas – alltså en budgetfråga som allt annat.
***
En målvakt som tvingas lägga av vid 22 års ålder – för att redan i den åldern ha fått för många hjärnskakningar. Det är mög.
Pontus Encrantz, en av relativt få skånska målvakter som sniffat på eliten och stod i begrepp att ta sig an den på allvar, ger upp och lämnar sporten.
Tungt för Pontus och IFK Ystad där jag förra säsongen såg honom ha flera höga toppar i många matcher. Nu återstår det att se vem som bildar målvaktspar med Måns Landgren.
***
Jag tyckte det var lite trist att en av seriens mest lovande mittnior, Isak Larsson, mest fick nöta bänk i IFK Kristianstad. Inte minst med tanke på att det inte alltid slog gnistor om Helt Jepsen.
Nu drar han till nykomlingen Karlskrona för att få speltid och det känns helt rätt. Att bli utlånad alltså. En liten del av mig hade velat se honom göra kaos i Vinslöv tillsammans med Doder, men det var nog att önska för mycket.
Jag antar att det betyder att man kommer satsa lite mer på Zoran Bozic och ge honom mer speltid på nio meter i ”rätt” matcher?
LUGI säger upp klubbchefen Hans Torsmar – ”Upplevde att jag stod väldigt ensam”
Kontaktuppgifter:
Christoffer.ekmark@skanesport.se