Mardrömsbesked för TFF: Björkqvist långtidsskadad
TFF:s Markus Björkqvist har varit en av lagets bästa spelare under de senaste månaderna. Han ådrog sig en knäskada i senaste seriematchen mot AFC Eskilstuna och nu meddelar klubben att det rör sig om en korsbandsskada. Därmed väntar en längre tids rehabilitering och något mer spel i år blir det inte för den 20-årige mittfältaren.
Björkqvist blev nyligen utsedd till månadens spelare i TFF för augusti månad. Totalt spelade han 19 matcher för klubben i Superettan 2023.
Under de senaste veckorna har även mittfältaren/mittbacken Mouhammed-Ali Dhaini och mittbacken Johan Stenmark ådragit sig skador som håller dem borta resten av säsongen.
På sin hemsida skriver TFF att mittfältaren Herman Hallberg och mittbacken Mattias Andersson, som missade matchen mot AFC är tillbaka inom kort.
Högerbacken Felix Hörberg, som drabbades av en fotledsskada mot Örebro i början av augusti, kan vara tillbaka om ett par veckor.
Foto: Bildbyrån
Kontaktuppgifter:
Gustav.lundblad@skanesport.se