Streckkamp väntar för Ramlösa Södra IF – ”Vi, Croatia och Vikens IK kommer kämpa om kvalplatsen”
Säsongen svänger in på upploppet och i division 5 NV är det en oerhört viktig 6-poängsmatch kring kvalstrecket uppåt mellan Ramlösa Södra IF och Vikens IK. Vi ställde fem snabba frågor till assisterande tränare Morgan Andersson Åberg i hemmalaget.
Vad tänker du när du tittar på tabellen, för egen del men kanske också gällande andra lag?
– Ser ganska mycket ut som jag förväntade mig innan säsongen. Råå kommer ta steget upp i fyran, men det är inget konstigt med det laget de har fått ihop. Vi, Croatia och Vikens IK kommer kämpa om kvalplatsen. Kullavägen hade jag nog trott skulle vara lite högre upp med mer poäng, men de börjar plocka lite nu i slutet.
Hur mycket av laget har du kunnat behålla/förnya efter sommaren, då folk börjar plugg, flyttar och kanske rentav hittar nya klubbar?
– Vi har i stort sett samma lag som i våras, två spelare har valt att byta klubb respektive ta en paus från fotbollen. Den tredje gör lumpen och fokuserar på det. Men vi fyller på underifrån från våra yngre lag så numerärt är vi lika många på träningarna.
Sammanfatta senaste matchen?
– Mindre bra match från vår sida spelmässigt, vi dominerar dock matchen kraftigt. Kopparmöllan stretar emot bra med tanke på att de får vrida och vända på varje sten för att få ihop lag till varje match. Lyckas till slut få hål på dem och sen kan vi bevaka resultatet och lufta hela matchtruppen, vilket är positivt.
Vad har du lagt fokus på under träningsveckan?
– Lägger alltid fokus på samma saker varje vecka, noggrannhet och koncentration i det du gör på träning, det visar sig på matchen. Men framför allt: Ha roligt.
Någon förändring i laguppställningen inför den oerhört viktiga matchen mot Vikens IK?
– Vi får tillbaka Zacke i målet och Balatinac är tillgänglig för spel igen. Annars i stort sett samma trupp.
Foto: RSIF
Kontaktuppgifter:
Lola.nilsson@skanesport.se