Fredrik Petersen förlänger med IFK Ystad
Tränare Fredrik Petersen förlänger sitt kontrakt med IFK Ystad. Han har skrivit på för två år som tränare.
Klubbprofilen Fredrik Petersen blev tränare för IFK Ystad i våras, men har fram till nu fortsatt varit anställd som sportchef.
– Jag känner en stolthet att få förnyat förtroende och känner att vi verkligen har något roligt på gång. Jag tror vi har en spännande och ljus framtid framför oss, säger han på IFK Ystads hemsida.
”Styrelsen är överens om att Fredrik gång på gång tagit sig an varje uppgift han ställts inför med största möjliga engagemang. Vi anser att hans ledarskap och inspirerande personlighet är precis vad vårt unga och ambitiösa lag kan behöva inför den nystart förening vill bygga vidare på. Fredrik har varit en oerhört viktig pusselbit när det kom till att ro det senaste turbulenta året i hamn.”, skriver föreningen.
Foto: Bildbyrån
Kontaktuppgifter:
gustav.lundblad@skanesport.se