Kommunen frälser Eslövs IK – ger extra stöd på 100.000 kronor
Nyligen upptäcktes det att flera konton i Eslövs IK:s organisation var ända på pengar. Sammanlagt blev föreningen av med 285.000 kronor varpå en brottsutredning startats.
Nu står det klart att Eslövs kommun går in med ett tillfälligt extra ekonomiskt stöd på 100 000 kronor, som eventuellt ska betalas tillbaka.
– Det känns fantastiskt att kommunen går in och stöttar oss så här. Vi är jätteglada, nästan lite chockade och väldigt rörda. Jag fick faktiskt gåshud när jag fick beskedet, säger EIK:s ordförande Lisbeth Larsson.
Bedrägeriet, som alltså utreds av polis, drabbade lagkonton som tillhörde föreningens barn- och ungdomsverksamhet med dess flicklag.
285.000 kronor försvann.
30.000 kronor blev kvar.
Effekten blev omedelbar.
– Det innebar att det skulle bli svårt för våra flick- och damlag att delta i cuper och ungdoms-SM. Det är dyrt att åka på bortamatcher med ett helt lag. Det är inte alltid föräldrarna har möjlighet att gå in och bidra till kostnaderna och i så fall skulle en del barn och ungdomar inte ha kunnat åka med. Nu kan alla vara med, säger Lisbeth Larsson.
Nu går kommunen in med 100.000 kronor i stöd som innebär att verksamheten kan drivas vidare som planerat.
Föreningen hoppas samtdigt få tillbaka sina pengar. Skulle så ske ska extrastödet från kommunen återbetalas.
– Men en brottsutredning tar tid så även om vi skulle få tillbaka pengarna så drabbar det våra aktiva här och nu. I det läget är det guld värt att kommunen går in och stöttar oss, säger Larsson.
– Kommunen befinner sig i ett utmanande ekonomiskt läge. Att stötta handbollsklubben som gör ett så viktiga insatser för folkhälsan bedömer vi ändå som prioriterat. Risken finns annars att föreningen tappar många barn och unga. Vi vet alla hur viktigt det är att vara aktiv och röra på sig oavsett ålder. Därför är vi glada att kunna bidra till att föreningen kan fortsätta sina satsningar, säger kommundirektör Eva Hallberg.
Kontaktuppgifter:
Christoffer.ekmark@skanesport.se