Pyroteknik på Hörby FF:s kvalmatch polisanmält
När Hörby FF kvalade sig kvar i division fyra firades det på läktarna med bengaler och pyroteknik.
Händelsen är polisanmäld och nu efterlyser klubben vittnen och bevismaterial.
I helgen gick Hörby FF ut med följande budskap till sina medlemmar och följare:
”Vi i Hörby FF vill tydligt och kraftfullt ta avstånd från användningen av bengaler och andra olagliga pjäser/fyrverkeri i samband med våra fotbollsevenemang. Denna handling är inte bara olaglig, den kan även resultera i betydande böter eller förlorade matcher för föreningen. Vi har vidtagit åtgärder utifrån vår skyldighet och har upprättat en polisanmälan för händelsen.
Ni som har filmer eller andra bevis på incidenten kan mejla dessa till kansli@horbyff.se för att hjälpa till i polisutredningen. Vi kommer hålla dessa anonyma. Det går även bra att lämna filmer och tips anonymt även till Polisen. Anmälningsnummer är: 5000-K1360723-23 Det är av yttersta vikt att vi som förening står samman, för att säkerställa spelarnas samt åskådarnas trygghet under våra fotbollsevenemang. Tillsammans kan vi göra skillnad och skapa en positiv atmosfär på Hörby Idrottsplats. Tack för ert stöd och samarbete. ”
Skånes Fotbollförbund informerade innan kvalspelet samtliga klubbar på följande vis:
”Trots att vi inför sista omgången påminde om att det är förbjudet att använda pyroteknik, har det dessvärre inkommit en hel del anmälningar gällande detta. Därför vill vi återigen påminna om att det är förbjudet att använda all form av pyroteknik, rökbomber och bangers i samband med matcher. Det gäller alla tävlingskategorier. All form av pyroteknik som kan utsätta personer för fara.
En förening kan inte själv besluta att några ska få tillåtelse att använda pyroteknik innan, under eller efter en match och det finns heller ingen möjlighet att söka tillstånd hos Skånes FF eller Svenska FF, alltså inga undantag.
Att bryta mot detta förbud kan bli en dyr historia för föreningen då gällande TB säger bla annat att:
-att föreningen kan åläggas att betala en straffavgift på högst 25.000 kr.
-att vid allvarliga fall får förening i stället för straffavgift enligt första stycket åläggas böter enligt 14 kap. RF:s stadgar.”
Foto: Lola Nilsson
Kontaktuppgifter:
Christoffer.ekmark@skanesport.se