Fredrik Paulsson summerar matchen för Eslövs BK:s P16
I helgen var det träningsmatch mellan Önneköps IF och Eslövs BK P16. Vi tog ett kort snack efter matchen med Fredrik Paulsson, tränare i Eslövs BK P16.
Vad är dina tankar om helgens träningsmatch så här några dagar efteråt?
– Trots vädrets makter och planens skick blev det en bra match med trevlig inställning och atmosfär. Jag tycker vi gör en hyfsat bra match där vi testar någon ny och några potentiellt nya spelare. Samt låter någon av våra andra spelare test lite nytt. Vi är väldigt nöjda med samtliga killars insatser.
Något ni behöver jobba vidare på?
– Eftersom vi möter ett seniorlag märker vi en klar skillnad i närkampsspelet, men jag tycker killarna står upp bra efter en lite avvaktande start. Jag tycker vi håller ett hyfsat bra tempo på bollen och visar bra rörelse över lag. En hel del bra spelsekvenser som renderar i fina målchanser. Borde utnyttjat dessa något bättre. Tycker även att vi över lag gör det bra i vårt defensiven spel när vi avvärjer de flesta av deras kontringar tidigt. Vi får jobba vidare på samspelet och vårt rörelsemönster så vi kan driva upp tempot ytterligare.
Hur viktigt roll spelar resultatet trots att det är en träningsmatch?
– Det är alltid kul att spela match och även om det är en träningsmatch spelar vi alltid för att vinna. Inställningen är viktig för prestationen. Vid träningsmatcher med några nya spelare är det mer fokus på den gemensammainsatsen och killarnas individuella prestationer.
Några nyförvärv som var med?
– Mohamed ”Mikey” Musa vad med. Återvändaren Samuel Rörstam var tänkt att vara med, men blev tyvärr sjuk. Hade även två stycken provspelare som spelade.
Hur ser resten av december månad ut för er i laget?
– Har match mot Lödde i helgen som kommer. Därefter eventuellt ytterligare en match. Sedan julledigt med vila och återhämtning.
Foto: EBK
Kontaktuppgifter:
Lola.nilsson@skanesport.se