HIF:s nye tränare: ”Är ingen spelevink med en massa jokes”
Klebér Saarenpää är klar som ny HIF-tränare. På onsdagseftermiddagen mötte han pressen i restaurangen på Olympias fjärde våning.
Den nye HIF-tränaren berättar att första kontakten med klubben togs efter seriens slut, för ett par veckor sedan. Hur hans stab kommer att se ut är mer eller mindre klart, men ännu inte officiellt.
HIF:s försäsongsträning drar igång söndagen den 7 januari. Nu jobbar Klebér Saarenpää med planering, att lära känna staben och sätta upp ramarna för försäsongen – och är så klart också med i truppbygget inför nästa år.
– Jag vill sätta mig in i det vi ska göra. Det finns vissa saker som jag absolut vill göra och vissa saker som jag måste lyssna in, säger Klebér Saarenpää, som säger att han inte heller kan gå in och vända upp och ned på allt.
– Det som varit en styrka ska vi absolut behålla och förstärka och göra ännu bättre.
Vilka möjligheter ser du i HIF?
– The sky is the limit. Sedan får vi sätta en tidslinje på det. Det finns ingen slutstation, så att säga. Det får ta sin tid att göra rätt. Vi ska absolut inte stressa fram eller forcera något. Vi kommer göra en sak i taget och göra det väldigt bra. Acceptera att vissa saker kommer lite senare i bygget.
Vad har du för förväntningar inför säsongen 2024 givet läget i HIF?
– Att vi kommer utvecklas. Vi kommer ta steg. Vi ska vara så mycket bättre på hösten än på våren. Vad det är definitivt kan jag inte säga här och nu.
Han utvecklar sina förväntningar:
– En träningsmiljö, träningskultur och omklädningsrum som är fantastiskt. Där det är fantastiskt kul att gå till jobbet. Det kommer att ställas krav på det jobbet också och det ska förhoppningsvis speglas här ute på arenan, säger Saarenpää och blickar ut över Olympias gräsmatta – som för dagen är snötäckt i den skånska vintern.
Jag snackade med din tidigare spelare i Brage Robbin Sellin. Han talade om att du är tydlig och du nämner själv kravställande också. Vad innebär det i praktiken?
– Ser jag mig själv utifrån är jag en lugn person som står och analyserar. Jag kanske inte säger så mycket, men när något blir sagt blir det konkret, handfast och tydligt vad vi förväntar oss och vad som ska göras. Jag är inget energiknippe på det sättet. Ingen spelevink med en massa jokes. Det är inte jag.
– Integritet och återhållsamhet, summerar han sig själv.

Klebér Saarenpää får frågan om utveckling är förenat med att spela ett ungt lag.
– Det kan det vara. Men en 28-åring kan också utveckla sig. Det handlar om att maximera sig och nå sitt tak i det hela.
– Det finns många duktiga unga spelare i HIF som inte är färdiga. Det ska vi ta fasta på så mycket som möjligt.
Har du haft någon kontakt med HIF:s tidigare tränare Stuart Baxter?
– Nej. Vi träffades på en fortbildning, men har inte pratat så. Det har inte varit timing för det än, men jag skulle jättegärna slå mig ned med honom och tanka honom på information eftersom han var här sist och har den erfarenheten.
Klebér Saarenpää var själv en framgångsrik fotbollsspelare. Han var allsvensk dominant i Norrköping, ordinarie i landslaget i kvalet till VM 2002 och utlandsproffs i Aalborg.
Du har haft många olika tränare i din karriär. Är det någon som du inspirerats av med i din egen tränargärning?
– Ja, det blir axplock av de man stött på. Jag uppskattade Olle Nordins (IFK Norrköping) struktur väldigt mycket. Jag uppskattade Tommy Söderbergs (Sveriges landslag) mänsklighet i hur han jobbade med människan. Özkan Melkemichel fick jag vara med ett tag (som tränare i Syrianska). Hans ledarstil och retorik är fantastisk på sitt sätt. Och så timingen hos Erik Hamrén, som jag hade i Aalborg.
Vem liknar du mest?
– Jag skulle säga att jag liknar mig själv mest. Jag är en hybrid av min omgivning.
Foto: Gustav Lundblad
Kontaktuppgifter:
gustav.lundblad@skanesport.se