TFF:s sportchef i stor intervju om bygget av klubben, tränarfrågan och transferfönstret
I den här intervjun berättar TFF:s sportchef Salif Camara Jönsson om läget i klubben inför 2024, vad man söker efter inför nästa säsong, förlängningen med Stefan Jacobsson, TFF:s identitet, hur man rekryterar spelar från den nigerianska samarbetsakademin, med mera.
Salif Camara Jönsson går in på sin fjärde säsong som sportchef i TFF. Före det spelade han sex säsonger i klubben som målfarlig anfallare. Man kan konstatera att han är hemtam i föreningen han verkar i. Utifrån detta faktum inleder Skånesport intervjun med att fråga Camara Jönsson om vilken klubb han vill att TFF ska vara. Han börjar med att se tillbaka över hur föreningens image förändrats under de senaste decennierna.
– Det har varit tungt att komma till Trelleborg, med långt gräs och ”Tjångavallen”. Den stämpeln har funnits runt Trelleborgs FF under lång tid. Jag kom hit 2015 som spelare och då startade vi en resa från Division 1 till Allsvenskan – på ett fantastiskt sätt.
TFF kom tillbaka till högsta serien för en ettårig sejour 2017. Camara Jönsson säger att synen på TFF vid den här tiden började förändras.
– Vi blev ett mer spelande lag. Det har vi tagit fasta på och utvecklat mer och mer under min tid som sportchef. Vi ändrade lite inför detta år när vi bytte tränare (till Peo Ljung), tillbaka till det mer raka Trelleborg. Sedan har vi ändrat tillbaka igen och är på resan mot en mer spelande identitet igen.
Den tidigare HIF-, GAIS- och Örebro-tränaren Per-Ola Ljung ersatte Kristian Haynes efter förra säsongen. Efter fem förluster på de sex inledande matcherna i Superettan fick han sparken och ersattes av Stefan Jacobsson, som varit assisterande tränare till både Haynes (under 2022) och Ljung.
Hur resonerade ni när ni tog in Peo Ljung som tränare?
– Vi avslutade året före (2022) som fyra, tre poäng från kvalplatsen. Vi kände att vi ville gå lite tuffare mot Allsvenskan inför det här året och valde att ta in en tränare som gjort den resan tidigare. Jag tror att intentionerna var helt rätt, men det slog fel ut under de första sex matcherna. Vi fick inte alls rätt på det och kände att vi behövde göra en förflyttning där. Sedan gick det väldigt bra i de närmaste matcherna efter det. I efterhand var det ett beslut som inte föll väl ut.
Ni ändrade till den en mer bollförande fotboll och 4-3-3 när Jacobsson tog över. Är det så ni ska spela framöver också?
– Ja, vi spelade så under hela 2022 och gick tillbaka till det när Jacobsson tog över. Sedan kan Stefan växla lite beroende på hur matcherna ser ut, men det är grunden till vårt spel.
Under 2023 gjorde tre unga, egna, spelare debut i Superettan: Eren Alievski, 19, Karl Wendt, 18 och Johannes Käck, 17. Bakom dem finns även talanger som mittfältaren Ammar Asani, 17, och anfallaren Loke Mattsson, 18, som också suttit på bänken i seriespelet.
Salif Camara Jönsson fortsätter att beskriva TFF:s identitet utifrån den inledande intervjufrågan. I den identiteten just unga spelare från den egna akademin en viktig roll.
– Vi vill växa organiskt med spelare som kommer upp i truppen (från akademin), men inser att vi också behöver förstärka utifrån med spelare från Skåne, som vi mixar med andra som vi tycker passar in i det vi vill göra.
Camara Jönsson menar att det faktum att P19 spelar samma typ av fotboll som A-laget gör att det är enklare att komma upp och ta plats – som Wendt gjorde när han fick starta både de avslutande matcherna i Superettan på mittfältet.
– Vi har lagt enormt mycket kraft i akademin och på ungdomarna. Det har intensifierats de tre senaste åren. Vi har försökt att på ett tydligare sätt producera våra spelare på ett utvecklingsbart sätt.
Vad är det ni förändrat under de här tre åren?
– Vi har gått mot en mer elitsatsande verksamhet i åldrarna 15 till 19. Vi har haft en selektering i tidigare ålder än vi haft tidigare. Vi har lagt in mer pengar i akademin och ökat anställningsgraden på de som jobbar i akademin.
Hur ser du på konkurrensen från en geografiskt närliggande förening som MFF, som ändå är ”marknadsledande” på ungdomssidan i södra Sverige?
– De är bäst i Sverige, vi försöker inte konkurrera med Malmö FF. Däremot kan man lära sig av saker som de gör bra. Det är väldigt många spelare som inte tar plats i Malmö som vi kan snappa upp och de är duktiga på att hitta spelare hos oss också. Vi har bra kommunikation och ser dem inte som konkurrenter.
– Det kanske är enklare att ta sig hela vägen genom Trelleborgs FF jämfört med Malmö FF. Vi hoppas att ungdomarna ser att vägen genom TFF är attraktiv. Vi har visat det i år och kommer att fortsätta göra det.

TFF slutade åtta i Superettan 2023. En missräkning sett till förväntningarna, men man tog sig trots allt upp från det bottenträsk man hamnade i efter de där tidiga förlusterna. Under Stefan Jacobsson tog laget i genomsnitt 1,5 poäng per match.
Hur utvärderar du säsongen 2023?
– En ryckig säsong. Starten var väldigt jobbig, men vi tog oss ur det på ett jäkligt bra sätt. Om man summerar säsongen så var det egentligen bara vi av lagen som startade i botten som tog oss upp till en ganska bra plats i tabellen.
Camara Jönsson säger att han inte vill ”kasta hela säsongen i papperskorgen”.
– Prestationen vi gjorde efter att vi bytte tränare var bra. Jag baserar det på att vi hade flera spelare som var borta hela säsongen och mycket småskador som gjorde att vi behövde byta mycket. Vi har haft tre unga killar som gjort debut och vunnit över topplag. Vi är inte nöjda, men vi räddade upp det.
Skador plågade TFF:s säsong från starten av säsongen. Inte minst tilltänkta bärande spelare som mittbackarna Mattias Andersson och Johan Stenmark, nyförvärv inför säsongen, var borta mycket.
Hur analyserar du alla skador ni fick?
– Vi får ta på oss en del själva i att vi gjorde rekryteringar med skadebakgrund. Vi visste att det fanns en chans att någon av dem skulle åka på skador igen. De sakerna får vi se över och inte ta chanser och risker nästa gång. Sedan har vi haft otur med långtidsskador på de som inte haft det tidigare, som Felix Hörberg (fotskada) och Markus Björkqvist (korsbandsskada).
Efter säsongen gick tränare Jacobssons avtal ut. Knappt tre veckor efter sista matchen mot Gefle kom beskedet att han skrivit på ett nytt tvåårskontrakt med klubben.
Varför kom ni fram till att han var rätt man?
– Vi anställde honom redan förra året och han var tillsammans med Kristian (Haynes) med och utvecklade principerna som vi började med förra året och byggde på från 2021. Det är en tränare med extremt stora kunskaper. Han är smart i det han gör och väldigt omtyckt av spelarna och i föreningen i stort. Så när vi hade gjort vår vanliga process i rekryteringen landade vi i det.
Det tog ändå lite tid efter att säsongen var slut. Varför det?
– Vi hade en process som skulle följas där vi tittade på vilka tränare som fanns på marknaden. Det tog inte längre tid än vad det brukar göra att anställa tränare. Stefan var med i processen hela tiden och vi landade i ett beslut som känns bra. Det fanns många kandidater som var bra och vi landade på Stefan – det är ett gott betyg för hans del.
Vilka förväntningar ska man ha på TFF inför säsongen 2024?
– Vi ska fortsätta den resa vi är inne i. Vi behöver utveckla saker som vårt spel och andra delar där vår förening behöver ta steg.
Camara Jönsson menar att även om målet är att ”vinna varje match” och därmed slåss om en plats i högsta serien, är det ingen katastrof om man inte går upp i Allsvenskan direkt, så länge processen i övrigt går åt rätt håll och fler ”boxar tickats i”.
– Vi ska utveckla individer till att bli bättre och ska ha ungdomar som går in och får speltid.

Vem blir TFF:s nästa stora försäljning?
– Jag ser rätt många potentiella spelare i det. Abel Ogwuche är i jäkligt bra ålder och dessutom landslagsspelare (Nigerias U20-landslag). En sådan som Kalle Wendt har visat att han är extremt duktig och kan också ligga i den kategorin. Om Eren Alievski och Emmanuel Godwin får den utveckling vi vill ligger de i en bra ålder.
Ytterbacken Godwin och mittbacken Ogwuche är 18 respektive 20 år gamla och hämtades från nigerianska akademin Tripple 44, som TFF samarbetar med. Ogwuche startade många matcher i Superettan under framför allt hösten och visar potential.
Kan det komma fler värvningar från Nigeria?
– Just nu kommer vi inte att göra fler – vi har de här två killarna som vi tänker jobba med. Sedan får vi se. Vi har vårt samarbete där nere och har ständiga kontakter och dialoger. Sedan vet vi vikten av att vi tar hand om dem på ett bra sätt.
Hur har processen sett ut när ni värvat nigerianska spelare som Godwin och Ogwuche?
– Jag är där nere på besök och tittar på spelarna i match och träning för att skapa mig en bild av hur de fungerar. Jag pratar med spelarna – jag behöver förstå förutsättningarna på deras hemmaplan och var de kommer från. När vi identifierat det och känner att de kan hjälpa oss fortsätter vi scoutingen över tid. Har vi då kött på benen bjuds de in på en provträning. Då får de bekanta oss med vår miljö, mat och väder. Känns det bra då kan vi också börja titta på ett kontrakt och att de kan komma hit på permanent basis.
Camara Jönsson fortsätter att berätta om vad som händer när spelarna kommer till Trelleborg.
– Sedan hittar vi boende och hjälper dem med hur saker och ting fungerar i den svenska kulturen. Det kräver en enorm uppbackning för att de ska trivas och känna sig välkomna.
Camara själv har en viktig roll i acklimatiseringen, men när Ogwuche och Godwin kom till Trelleborg var nigerianske landsmannen Henry Offia också en viktig hjälp i acklimatiseringen, berättar han.
Just yttern Offia är en av de åtta A-lagsspelare som efter säsongen lämnat TFF sedan deras kontrakt gått ut. Mittbacken Tobias Karlsson har förlängt. Det gjorde inte hans mittbackspartner Mouhammed-Ali Dhaini, som var en av TFF:s bästa spelare i år fram till en skada på bröstkorgen under sensommaren.
Varför blev det ingen förlängning med Mouhammed-Ali Dhaini?
– Han är fantastisk människa och gjorde det jättebra hos oss. Det är en spelare vi väldigt gärna velat ha kvar, men han blir 30 nästa år och ville ut på nya utmaningar. Det är bara att acceptera och önska lycka till.
Dhaini sägs nu söka en proffstillvaro utomlands. De två senaste säsongernas förstamålvakt, dansken Kasper Kristensen går också vidare på annat håll.
– Odramatiskt. Vi har haft en jättebra dialog hela tiden och var eniga om att det var dags för Kasper att ta nästa steg i karriären. Han kom hit som en joker och har gjort det väldigt bra, men vi var tidigt överens omm att det var dags för nästa steg för hans del. Det har funnits intresse för honom, så jag skulle inte bli förvånad om han landar i en större klubb, kommenterar Camara Jönsson.
Jag antar att ni söker en ny målvakt?
– Ja, vi har kommit rätt långt i den processen. Vi vill ha in en lite yngre ”up and coming” målvakt som kan komplettera Andreas (Larsen).
En annan som försvunnit från TFF är unge talangen Lukas Minter Wettergren, som inte heller fick förlängt avtal.
– Det var inte heller jättedramatiskt. Vi hade lagt en plan för tre år framåt för Lukas i början av året. Då valde han att vänta och se hur året blev. Han var utlånad till Ariana (under hösten) och vår bedömning var att han inte var intresserad av en fortsättning och la planerna utifrån det. Det fanns ingen möjlighet till nytt kontrakt när vi summerade.
Utöver de nämnda lämnade yttrarna Jesper Dickman och Liam Olausson, samt ytterbacken Bödvar Bödvarsson och mittfältaren Mohammed Saeid vid slutet av sina kontrakt. Dessutom har mittbacken Mikko Viitikko lånats ut till FC Lahti.
Hur ser din spelarbudget ut inför 2024, jämfört med innevarande år? Större eller mindre?
– Det kommer att vara lite mindre budget till nästa år. Men budgeten är bra oavsett och vi fortsätter jobba på i den – det är inget som stör nämnvärt.
På fredagen blev Armin Culum vinterns första värvning till TFF (läs Salif Camara Jönssons syn på värvningen i den här artikeln: ”TFF värvar hässleholmare: ’Vi vill ha spelare från närområdet’”).
En spelare som blir litet av ett nyförvärv är Othmane Salama, som under hösten var utlånad till Lunds BK i Ettan.
Salama var dominant under framför allt den första tiden i Lund, hur ser du på honom?
– Han har jättepotential och vi fick jättebra effekt av utlånignen. Den baserades på att han skulle få mycket speltid, men också att vi ville ha en mätsticka på var han befinner sig. Vi visste att det skulle bli en injektion för Lund. Han har mycket potential, men är inte hela vägen framme. Men en extremt intressant spelare och vi tror att han kommer att ha ett väldigt fint 2024.
Utöver ny målvakt söker TFF ytterligare en ytter (jämte Culum, Salama och Pierre Larsen) och eventuellt ytterligare spelare till det centrala mittfältet, där Markus Björkqvist är korsbandsskadad och inte lär spela förrän till sommaren (övriga A-lagsmittfältare är Herman Hallberg, Haris Brkic, Zander Hyltoft och Wendt).
– Sedan får vi se hur det utvecklar sig under (transfer)fönstret. Det är möjligt att det sker några förändringar till, säger Salif Camara Jönsson.
Foto: Bildbyrån
TFF värvar hässleholmare: ”Vi vill ha spelare från närområdet”
Kontaktuppgifter:
gustav.lundblad@skanesport.se