Branddrama i Åhus Beach lokaler
Kontorsbyggnaden klarade sig undan med en sprängd brevlåda.
Men 40 handbollsmål i ett förvaringsutrymme, samt en servicebyggnad med toaletter och duschar som ägs av kommunen, föll offer för lågorna.
Inga människor skadades i nattens brand som tros vara anlagd.
Två nätter innan nyårsafton small det vid evenemangsstranden i Åhus – i anslutning till Åhus Beach:s lokaler. Räddningstjänsten larmades till platsen strax innan 23 på torsdagskvällen. Då var servicebyggnaden bortom räddning.
Till Kristianstadsbladet kommenterar Åhus Bech VD Lotta Gall:
– Vi är väldigt tacksamma att det inte är kontorsbyggnaden som brunnit ner och att inga människor kommit till skada. Sedan undrar man ju hur det har hänt och varför.
Servicebyggnaden nyttjas varje sommar av tusentals spelare i såväl handbolls- som fotbollsturneringarna och finns i anslutning till lagtältsbyn.
– Det är tragiskt det som har hänt, men vi blickar framåt. Vi har ett arbete tillsammans med Kristianstads kommun om hur vi ska säkra upp el, it, toaletter och belysning på evenemangsstranden. Nu måste man hantera det här för nu har vi ingen toalettbyggnad längre, säger Lotta Gall till Kristianstadsbladet.
Kontaktuppgifter:
Christoffer.ekmark@skanesport.se