Wilhelm Loeper om att stanna i HIF: ”En fantastisk förening att tillhöra”
På Trettondagsafton kom beskedet: Wilhelm Loeper blir kvar i HIF. Högeryttern som blev Årets HIF:are 2023, har skrivit på ett kontrakt som löper två år framåt i tiden.
Skånesport har talat med honom om beslutet att stanna kvar, trots intresse från andra klubbar.
– Efter säsongen satte jag mig ned med Micke (Dahlberg, sportsligt ansvarig) och Reda (Chahrour, klubbdirektör). Vi hade egentligen diskuterat något alls om förlängning under säsongen, men de sa och visade att de var intresserade av att jag skulle förlänga. Sedan dess har jag och min agent haft dialog med dem, berättar Wilhelm Loeper.
Något beslut ville han dock inte fatta omedelbart efter säsongen, som slutade med att HIF undvek negativt kvalspel på målskillnad.
– Jag ville ha semester och bara ta det lugnt. Micke var väldigt förstående och fattade det helt och hållet med tanke på hur förra årets säsong såg ut.
Under semestern bearbetade Loeper säsongen och lade den bakom sig.
– Efter det har jag känt att jag verkligen tycker om att vara i HIF och Helsingborg.
Det var ett framväxande beslut?
– Jag kände att jag inte ville tänka på det för mycket direkt efter säsongen, utan landa med känslor och så. Men jag hade en bra dialog med Micke och Reda och Klebér (Saarenpää, ny tränare). Det har känts väldigt bra hela tiden.
Vad var avgörande för dig i beslutet?
– Avgörandet ligger i att jag tycker om att spela för HIF. Jag tycker att det är en fantastisk förening att tillhöra. Jag har fått uppleva många fina minnen under mina år och hoppas att vi kan skapa fler sådana minnen under de kommande åren.
Hade du anbud från allsvenska klubbar, eller klubbar ännu högre upp?
– Ja, det har funnits en del intresse. Framför allt från utländska klubbar där det varit kontraktsförslag på bordet. Jag har valt att tacka nej.
Du är 25 år nu, när ditt nya kontrakt är slut är du 27. Vad har du för planer på längre sikt med fotbollen?
– Man kan inte kolla allt för långt in i framtiden – mitt mål är att kunna göra en så bra säsong som möjligt 2024. Att hjälpa laget ta sig upp från den jobbiga säsong vi hade förra året. Jag tror att det är viktigt med någon typ av kontinuitet och hoppas att jag kan vara en bidragande faktor i att pusha på och hjälpa yngre och nya som kommer in i laget. Jag försöker att inte se för många år framåt i tiden, utan göra det bästa av de här kommande åren.

Du är populär bland HIF-fansen. Att du förlänger nu, trots att HIF spelar i Superettan, kommer att göra dig ännu mer populär – hur tänker du kring det?
– Oerhört kul. Jag känner mig väldigt hedrad över att få den uppskattning som jag fått. Det är ingenting man kan ta för givet. Jag hoppas kunna bidra med positiva saker både på och utanför planen och att fortsätta göra saker som blir uppskattade.
Vad säger du om Klebér Saarenpää?
– Det lilla vi pratats vid känns bra. Jag tror att det kommer att kunna bli en väldigt bra nystart när Micke tagit över och Klebér kommit. Jag ser fram emot att få jobba med honom.
Hur ser du på säsongen som kommer? Vad kan man förvänta sig av HIF?
– Vi hade ett tufft fjolår. Jag tror att vi kommer gå in i årets Superettan med lite mer respekt, vi vet att det är en väldigt tuff och jämn serie. Om man får en tuff start kan man hamna i en jobbig sits. Vi kommer att vara mer ödmjuka inför uppgiften. Jag hoppas att vi är villiga att lägga ned det arbete som krävs under försäsongen för att få ihop gruppen och laget för att göra ett riktigt bra år.
Foto: Bildbyrån
Lundblad: Späckad Trettonhelg i Skåne – Victor Karlsson, Weberg, Loeper
Kontaktuppgifter:
gustav.lundblad@skanesport.se