Bomben: Bella Gulden gör comeback – redan i helgen
I slutet av november födde Isabelle Gulldén sitt andra barn
Söndagen den 14 januari gör hon comeback när LUGI ställs mot Skuru. Den svenska handbollslegenden finns åtminstone med i matchtruppen.
Under lördagen kom nyheten att Timo Glave lämnar jumbolaget LUGI.
Mads Lyhne Niesen tar över efter att ha haft rollen som assisterande – och får Johan Zanotti som bollplank.
Men det har hänt mer i LUGI:s trupp. Positiva saker!
Under den andra halvan av säsongen kommer nämligen Bella Guldén att göra comeback i LUGI. Efter knäproblem som halverade säsongen 22/23 och barnafödsel finns hon nämligen med i truppen mot Skuru. Det hade få, om ens någon, räknat med.
– Bella är speciell. Hon stod på träningsplanen sex dagar efter födseln, säger Lyhne Nielsen – och poängterar:
– Hon är inte i toppslag ännu, såklart. Men hon har varit med och tränat nästan lika mycket som de andra tjejerna i laget de senaste dagarna.
Gulldén skrev på ett treårskontrakt i LUGI och grundtanken har hela tiden varit att det ska fullföljas – på planen, även om Gulldén även fick en roll som utvecklingsansvarig.
– Bella kommer att ingå i truppen resten av säsongen, om kroppen håller, och det här naturligtvis väldigt nyttigt för oss av flera anledningar. Dels som spelare där hon erbjuder någonting helt unikt, men också som inspiration och stöttepelare åt alla andra i laget.
LUGI:s krisdrag: sparkar tränaren – tar in Zanotti som ”bollplank”
Kontaktuppgifter:
Christoffer.ekmark@skanesport.se