Daniel Mijac ny assisterande tränare i Kulladals FF – ”Har något spännande på gång”
Hallå där…Daniel Mijac, ny assisterande tränare för Kulladals FF inför säsongen 2024.
När blev detta klart?
– Det blev klart förra veckan.
Du kommer att vara ass tränare till Vlado Kostic. Hur väl känner ni till varandra sedan tidigare?
– Vi har jobbat ihop vid ett par tillfällen innan och kompletterar varandra väl.
På vilket sätt, tror du att ni kommer att komplettera varandra?
– Det är väl mer att ibland så kan man se lite olika situationer under under en match som den andre inte kan se och vice versa.
Ta oss igenom din egen spelar och – tränarkarriär, vilka klubbar har du representerat?
– Har en bakgrund som går tillbaka till slutet på 80-talet då jag var med i Croatia under Puskas Ljungbergs tuffa ledarskap där vi var det första invandrarlaget på elitnivå. Har även representerat klubbar som Sofielund, Bunkeflo, Arlöv, Balkan och Prespa där jag även var tränare vid fyra tillfällen. Som tränare har jag representerat Mabi i div1 under Nisse Bagare, Makedonija, Klagshamn, Oxie J-lag samt Heleneholm/Olympic P:98or för att nämna några. Så Malmö fotbollen har man lärt känna ordentligt under alla dessa år.
Varför föll valet på just Kulladals FF?
– Var väl främst för att Vlado var där, samt att Kulladal som lag har något spännande på gång.
Vad visste du laget och föreningen sedan tidigare?
– Har mött Kulladal ett antal gånger genom åren samt att man har/har haft många duktiga ungdomslag genom åren.
Vad är målsättningen på kort och lång sikt?
– Målsättning har vi väl inte riktigt satt än, men givetvis så ska vi försöka bli bättre än förra året.
Har du några önskemål inför säsongen 2024?
– Att vi som lag får vara skadefria samt att vi har ett flyt under året som gör att vi kan utmana på riktigt.V ill passa på att önska samtliga fotbollsentusiaster ett bra fotbollsår och så ses vi på idrottsplatserna.
Foto: BHSK
Kontaktuppgifter:
Lola.nilsson@skanesport.se