Harmonisk frimånad hos Arlövs BI – ”Att ingen valt att lämna gör att truppen spetsats”
Under januari och februari månad drar alla fotbollslag igång förberedelserna inför kommande säsong. Försäsongen. Det är ett ord som andas ”träning utan boll”, frusna tår och karaktär. Skånesport har stämt av försäsongspulsen hos ett flertal skånska fotbollstränare och ledare. Nästa på tur är tränare Mathias Johansson i Arlövs BI.
Hur ser det ut i truppen rent allmänt?
– Vi har haft en bra frimånad. Kombinationen att ett par spelare tillkommit och att ingen valt att lämna gör att truppen spetsats till jämfört med tidigare år.
Hur ser era träningsförhållanden ut när det kommer till tillgång på planer, gym och så vidare?
– Allt träning bedrivs på fotbollsplanen. Tyvärr har vi har inget konstgräs i Arlöv så vi tillbringar försäsongen på Åkarps IP. Detta gör att många ska samsas om en konstgräsplan vilket ger begränsad planyta. Vi gör det bästa av det vi har, men det betyder inte att det inte kunde vara bättre.
Hur mycket av träningarna i januari handlar om spel – och hur mycket om ren fysträning, i ert fall?
– Merparten av fysträningen försöker vi få genom spel i olika former. Detta kryddas med en del intervallträning.
Vilken typ av fotboll vill du att ditt lag ska spela under 2024?
– Utvecklande och effektiv. Sen är det ju alltid trevligt om spelet uppfattas som attraktivt.
Vad har du/ni för förväntningar på kommande säsong? Målsättning?
– Kommer sätta målsättningar för seriespelet i mars månad. I nuläget tränar vi för att tillhöra toppskiktet.
Vem blir årets lagkapten och varför?
– Det blir Linus Roos, lugnet själv personifierad. Han besitter många bra egenskaper som enligt mig bör finnas hos en lagkapten.
En del klubbar unnar sig träningsläger. Om det inte går utomlands så kanske på annan ort för att få ihop den sociala biten. Hur kommer ni att göra under våren?
– Vi kommer åka på träningsläger i slutet av mars. Detta året är det Borås som får den stora äran att få oss på besök.
Avslutningsvis, har ni planerat med träningsmatcher? Mot vem och när?
– Häljarp v.6, DM v.9-11 och Asmundtorp v.14.
Foto: ABI
Kontaktuppgifter:
Lola.nilsson@skanesport.se