Amr Kaddoura tillbaka i randigt: ”BoIS sätt att spela fotboll passar mig”
När Palestina nådde åttondelsfinal i de asiatiska mästerskapen ingick Amr Kaddoura i truppen. Ett uppdrag som handlade om så väldigt mycket mer om fotboll.
Nu är målvakten tillbaka i Landskrona redo för en ny vardag.
Från värmen i Qatar, mästerskapsbubblan och hedersuppdraget att bära sitt krigsdrabbade lands tröja.
Till snöblandat regn i Landskrona, inställda träningar – och vardagen i Superettan.
Amr Kaddoura är tillbaka i sin hemstad Landskrona med många erfarenheter rikare.
Med distans till allt – vad betydde det för dig att vara en del av Palestinas landslag?
– Det är inte alla som får chansen att spela ett mästerskap med ett landslag i speciella tider. Det betyder mycket för mig nu och kommer säkert att betyda ännu mer för mig i framtiden.
Dagens Nyheter var en av många tidningar som intervjuade Kaddoura under mästerskapet. I den här artikeln går det att läsa mer om hur han såg på det.
– Det var svårt att bara koncentrera sig på fotbollen, men man gjorde vad man kunde.
Ni blev symboler för ert land – förstod ni det?
– Ja, det var jag inställd på. När man har på sig landslagströjan representerar man Palestina på ett positivt sätt. Vi visar världen att vi finns. Jag är glad att jag kunde bidra med någonting.
Ibland åldras man flera år på ett par veckor. Var det så för dig under den här perioden?
– Haha, ja, det kanske man kan säga. Men jag ser det inte som negativt. Jag fick vara med om ett mästerskap under väldigt speciella förutsättningar.
Hur kommer det bli att sätta sig på bussen och möta Utsikten inför 180 åskådare?
– Jag har ett jobb i Landskrona och vet exakt vad som krävs av mig där. Jag kan se charmen med att möta Utsikten och det gäller att prestera på topp i alla sammanhang. I mästerskap är det mer runtomkring med säkerhet och allt, men jag ser verkligen fram emot den här säsongen i Superettan med BoIS. Mitt fokus ligger på vad vi har framför oss.
Om man nu spelat hela sitt liv i Landskrona BoIS och nöter på i Superettan, för att sedan få smaken av ett internationellt mästerskap med massa av världsspelare på planen. Blir man inte sugen på att sticka utomlands och göra någonting annat i framtiden då? Lockar det inte att plocka en apelsin från träden innan träningen istället för att, som nu, vänta på att en kommunal vaktmästare ska skotta undan snö från en hård plastgräsplan?
– Min dröm är att spela med BoIS i Allsvenskan. Det är den mest realistiska drömmen jag kan ha här och nu. Visst, jag vill som alla andra spelare bli proffs utomlands, men jag lever här och nu, säger 29-årige Kaddoura – som torde ha många år kvar inom elitfotbollen även när hans kontrakt med BoIS går ut efter 2025.
Här kommer ett påstående. Det kanske är minst lika realistiskt att en klubb köper dig än att BoIS tar sig till Allsvenskan 2024 eller 2025?
– Det är möjligt. Superettan är väldigt svårtippad och jag ser absolut positivt på möjligheten att en dag spela utomlands. Man är lite extra sugen just nu på sådana tankar, men jag vet också att i april-maj är det helt underbart att springa ut på IP.
Någon begynnande 30-årskris avfärdar Kaddoura bestämt att han upplever. Och som målvakt är det de närmsta åren han har framför sig som han troligen peakar.
– Fysiskt sett känner jag mig väldigt stark. Just nu känns det jättebra och jag är inställd på att spela fotboll i många år till.
Vi noterade att du i vissa matcher 2023 tog dig för revbenen – är det något som har stört?
– Jaså! Har jag det?
Ja…?
– I förra årets andra match för säsongen, mot Utsikten, hände någonting. Jag fick en sträckning i magtrakten.
– Sedan vet alla att vi ibland behöver en paus. Sådan är fotbollen. Alla gör vad som är tillåtet, säger Amr med en glimt i ögat.
Samma målvakter, du Svante Hildeman och Hampius Pauli. Samma målvaktstränare i Thomas Kozma (går in på år tre). Kontinuiteten måste vara behaglig?
– Ja, det finns en trygghet i det. Men vi gör inte bara samma sak. Alla utvecklas. Kozma också. Vi pushar varandra och jag kämpar hårt för att behålla min plats. Jag är glad att alla är kvar och det ska bli kul att fightas om förstaplatsen.
På IP så hörs det ofta ”Upp med bollen” när backarna spelar hem bollen till dig och du höftfintar bort pressande motståndarforwards och hittar en central mittfältare på läppen. Känner ni av publikens oro för passningsspel i egen box – eller njuter du av att få vara en del av just det spelet?
– BoIS sätt att spela fotboll passar mig. Jag gillar det! Max, Billys och Adrians krav på målvakter är höga; vi ska göra oss spelbara hela tiden. Jag känner inte att jag måste skicka långt bara för att folk på läktarna skriker. Ibland har man inget val, men jag gillar att vara delaktig i spelet.
Du har utmärkt dig med dina fina passningsfötter – har du spelat ute tidigare?
– Jag blev målvakt som elvaåring, men spelade ute innan det och har spelat mycket spontantfotboll med sina kompisar.
Om ni hade lottat laget och du fått spela på vilken position som helst utom målvakt (den får Philip Andersson ta) – vilken position hade du valt då?
– Mittback, eller kanske nia? Nej, mittback hade jag valt. Då får man ha mycket boll, speciellt i BoIS. Men jag hade inte passat hem till målvakten, hehe. Det hade blivit många långa bollar på djupet.
Max Mölder om usla träningsplaner på IP, försäsongsresultaten & Svenska Cupen
Kontaktuppgifter:
Christoffer.ekmark@skanesport.se