Rögles Ryfors tillbaka i träning
Rögle-stjärnan Simon Ryfors är tillbaka i full träning för första gången sedan han skadade sig mot HV71 för två veckor sedan. Det skriver klubben på sin hemsida.
Det var när Ryfors i matchens första byte tacklades in i sargen med huvudet före, som han skadade ansiktet. Blodvite uppstod och han transporterades till sjukhus.
HV71:s Henrik Borgström fick matchstraff för tacklingen. Till slut vann HV71 matchen efter förlängning.
Ryfors berättar på hemsidan att han drabbades av en skärskada nära ögat och att han fick stanna på sjukhuset i Jönköping över natten.
Simon Ryfors har missat de fyra SHL-matcher som Rögle spelat sedan dess, men nu är han alltså på väg tillbaka.
Just nu är det landslagsuppehåll i SHL – Rögles nästa match spelas hemma mot Örebro torsdagen den 15 februari.
Foto: Bildbyrån
Kontaktuppgifter:
gustav.lundblad@skanesport.se