Jackpotdags på Jägersro – kamelerna är utvalda
Ikväll delas V86 mellan JÄGERSRO och Solvalla! Omgången ligger lite inklämd mellan en superjackpot på V64 tisdag och DRÖMJACKPOTEN på lördagens V75… Inte desto mindre ser omgången lite smårolig ut, jag tror det går att fälla flera av favoriterna och jackpot behövs det knappast på just spelformen V86.
Ofta vinner 3-4 favoriter och ändå blev utdelningen sexsiffrig om det bara händer lite i övriga lopp!
Det finns andelar till V86 att köpa in sig på för er som vill ha lite extra spänning denna onsdagkväll!
Kenneths Kameler 199 kr/ 12 andelar
Följer alltid grundranken, tar inte så stora risker.
https://www.atg.se/andelskungen/spel/137580_V86_2024-02-14_40_1
Kenneths Skräll 99 kr/ 15 andelar
Billigaste systemet men hög potential för en liten peng! Följer samma rank men går lite hårdare på mindre spelade idéer!
https://www.atg.se/andelskungen/spel/181315_V86_2024-02-14_40_1
Här kommer mina tankar om kvällens V86!
V86 AVD 1 Jägersro 1640 Auto Vintersprintern – Spårtrappa Lägst 800 001 kr
Spets?
6 Sweetman kan bara vinna från ledningen och formkusken Kolgjini laddar! 1 Without A Doubt är väldigt snabb ut och man vill köra i ledningen. Även 3 Romero är snabb men det bör stå mellan 1 och 6. Då 1 återkommer efter lite vila och jag upplever att 6 är i full form så tippar jag att 6 Sweetman tar sig förbi!
Vinst?
6 Sweetman är otroligt bra i ledningen! Tar han sig förbi förlorar han inte detta! Men det är ju just det, man ska förbi 1 Without A Doubt vilket inte är givet även om det är min övertygelse att Adrian kör vad som behövs för att komma förbi. Skulle 1 Without A Doubt svara för länge bjuder man istället in 10 Star Leonardo som när han är i form kan avsluta riktigt bra. Får han hjälp med lite tempo tycker jag han är värst emot.
7 Dragster visade fin form i sin comeback. Skulle han få flyt med resan och bra rygg så kan han duga även här.
1 Without A Doubt räknas om han släpper spets och får luckan. Svarar man för länge räcker han nog inte till. Skulle Sweetman av någon anledning komma bort så har han såklart chans från spets men står hårt inne här och känns överspelad även om det är svårt att dissa en spetshäst på Jägersro.
Rank?
6-10-7-1-4-3-9-8-2
Skrällen?
4 Digital Dominance har högt kunnande men inte riktigt fått ut det på ett tag. Lite svårbedömd efter vila också, men har samtidigt slagit dessa hästar förut och har lottats till ett fint läge. Får en bra position och kan mycket väl vara starkast över upploppet till 4%!
V86 AVD 2 Solvalla 1640 Auto Solvallaserien 50 001 – 150 000 kr
Spets?
1 Willes Shaman, 2 Steady Rock och 3 Outbord Display är alla snabba ut men 4 Relevant Stride lär väl släppas till tät omgående.
Vinst?
4 Relevant Stride ståtar med 5 raka segrar! De fyra senaste från spets och mycket talar för att hon släpps dit igen. De orosmoln som går att hitta är väl främst att hon var struken för en förkylning senast och att det är nytt för henne med kort distans. Hästen har dock inte visat något som skulle tyda på att kort distans är ett minus…
Skulle 1 Willes Shaman lyckas gå felfritt och hålla upp ledningen blir han intressant! Mycket snack och fina lovord inför varje start och kanske är det dags att motsvara förväntningarna nu med dessa förutsättningar!
2 Steady Rock gör bra lopp mest hela tiden och tål att rusa på i högt tempo och skulle han få spets och de väljer att köra där så kan det hålla!
3 Outbord Display är också snabb ut och får en bra position. Har inte räck mot favoriten innan och lär få tufft igen. Dock blir det bike denna gång, har provat en gång tidigare men då blev det galopp så det är fortfarande osynat!
Rank?
4-1-2-3-11-9-12-10-8-7-6-5
Skrällen?
11 De Niro Bi vann för 3 starter sedan med just dagens kusk C-J Jeppsson i vagnen. Gjorde et topplopp då efter en rejäl tappstart så kanske spelar spår 11 mindre roll. Galopperade bort sig från framspår senast men stod för en riktigt fin upphämtning!
Med rätt ryggar kan Jeppsson lotsa in honom till 1%!?
V86 AVD 3 Jägersro 2140 Auto 50 001 – 150 000 kr
Spets?
2 Brother Michael tror jag tar spets men sedan släpper man omgående till 4 Ytowns Magnifik.
Vinst?
4 Ytowns Magnifik blir stor favorit här. Lövgren börjar få snurr på stallet och den 4 åringen är riktigt bra! När han travar i alla fall…
Har 3 galopper på sina 7 starter och verkar inte vara helt kompis med startbilen då det är i starten som galoppen gärna kommer. 4 vinster har det dock blivit och näst senast gick han runt fältet efter sin startgalopp och bara åkte ifrån dem. Felfri är det kanske ändå en häst som kan utmana och det är 3 Vancouver High men även denna är knepig och har ännu närmre till galopp!
11 Nolana Boko gör comeback efter ganska lång frånvaro och visade kapacitet tidigt i somras. Behöver rimligen något lopp i kroppen innan han kan matcha de andra två.
Rank?
4-3-11-9-7-2-6-5-1-12-8-10
Skrällen?
2 Brother Michael bör kunna få rygg ledaren här och därmed kunna lifta med bakom favoriten. Skulle det bli galopp för Ytowns Magnifik eller luckan kommer på annat sätt så kan skrällen vara ett faktum till 1%!
V86 AVD 4 Solvalla 2640 Auto Solvallaserien 150 001 – 650 000 kr.
Spets?
3 Romeo Dana och 4 Olimp kan öppna bra men bör båda välja att släppa oavsett vem av dem som kommer först. 2 Kaxig In bör vara den som övertar!
Vinst?
2 Kaxig In gjorde ett riktigt bra lopp över aktuell distans i senaste starten. Pressade på ledaren och höll sånär till vinst när han väl fått överta.
Dessutom var banan tung vilket inte gör prestationen sämre. Ser ut att bli spets här och därifrån har han 4/4!
4 Olimp är min favorit till rygg ledaren och över distansen kan mycket väl luckan komma. Gick bättre till slut i senaste loppet än vad han gjort på ett tag och ser ut att vara på väg mot form!
10 Funcio är däremot en häst där man inte behöver tvivla på formen! Trivs väl bäst i främre träffen och lära köras offensivt. Kan han ändå bjudas rygg kommer det gå undan i avslutningen!
9 Cornerstone har aldrig lyckats vinna två starter i rad och frågan är om Erik Adielsson kan lura honom att göra just det denna gång…Står sig väl kapacitetsmässigt och kan vara farlig att räkna bort då han är bland de starkare i loppet.
Rank?
2-4-10-9-6-3-1-7-5
Skrällen?
4 Olimp spetsar nog initialt och släpper till favoriten. Längre distans kan ge luckan och då blir Olimp farlig till 10%!
V86 AVD 5 Jägersro 2140 Volt (4-13 2160 m) 110 001 – 800 000 kr
Spets?
Bara tre hästar på startvolten och alla tre kan öppna bra! Bäst bör dock 1 Braingame komma ur volten så mitt tips blir 1 Braingame även om både 3 Hardcore DK och 2 Perceft Harmony faktiskt båda två också är startsnabba.
Vinst?
Jag har en liten förkärlek att tippa och faktiskt till och med spika 1 Braingame när denne står med spetsläge. Tycker han biter ifrån sig riktigt bra i spets, vunnit 4 av 5 i den positionen. Dock tufft med endast tre hästar på startvolten och 10 jagande hästar på tillägg. Dessutom har han ofrivilligt missat två lopp i rad nu med en startgalopp och sedan en stykning så kanske ingen spik denna gång.
10 Here´s Johnny Sox har varit grym på V75 mot bra motstånd. Detta är ett lopp han bör vinna men han agerade lite märkligt senast. Sprang och bröt ut, galopperade dubbelt och var inte alls lika bra som innan. Bästa hästen och har ett bra läge med springspår på tillägg men är inte så beroende av något speciellt lopp. Blir svår att stå emot i normal författning!
3 Hardcore DK kan öppna bra och har bara förlorat en gång i spets. Skulle Braingame spetsa och köras där har han bra möjlighet att sitta rygg ledaren. Stenhård häst som hänger med i alla sammanhang och visade i sin comeback senast att allt är väl med hästen. Vann ett billigt lopp men har säkert gått framåt med det.
12 Black Fire är ännu en häst som går bra på V75. Bakspår på tillägg gör det dock svårare denna gång men hästen går bra bakifrån också.
7 Alvin CG kommer bli mycket spelad då han kommer med 2 raka segrar och har full form. Dock ett svårt spår med 4:e i volt så även om han klarar starten kommer han nog tappa lite.
Detsamma gäller 4 Franklin Zet som OM han gått barfota, OM han hade haft lopp i kroppen och OM vi hade vetat att form finns absolut skulle ha räknats tidigt här. När vi nu vet att han måste gå med skor och har pausat ett tag så tycker jag han är överstreckad.
Rank?
1-10-3-12-13-2-7-4-8-6-5-9-11
Skrällen?
Lyfter 2 skrällar här!
13 Federer gjorde en sjuhelsikes insats senast på Jägersro och visade både styrka och moral även om han fick ge sig på linjen. Löser det sig från bakspår på tillägg så visade han med den senaste insaten absolut tillräckligt för att kunna få sätta nosen först denna gång till 2%!
2 Perfect Harmony är startsnabb och har vunnit 4 av 5 gånger från spets. Med bara 3 hästar på startvolten är den ingen omöjlighet att det blir ledningen och därifrån är chansen betydligt bättre än 2%! Det är det även från rygg ledaren…
V86 AVD 6 Solvalla 2640 Auto 50 001 – 220 000 kr
Spets?
Inga direkta raketer här. 6 Knox Newport är klart startsnabbast men körs nog inte i spets. 4 Just Fontaine är troligen den som sitter i tät efter en bit. Sen är frågan om man släpper till favoriten 3 Yucatan Diamant!?
Jag hoppas verkligen inte!
Vinst?
4 Just Fontaine tror jag sitter i ledningen här efter en bit och från spets har han vunnit 5 av 5! Han är dessutom den enda hästen i fältet som vunnit över den långa distansen och det har han gjort 2 gånger av 4! 9% med dessa förutsättningar är galet lågt! Haken är att hästen galopperar alldeles för ofta…
12 Fly’s Popcorn har extrem kapacitet! Men är extremt knepig också och galopperar ju oftare än han travar. Var dock lugn i ett kvallopp senast och förhoppningsvis kan spår 12 innebära en lugn start och när han travat in sig så bara fortsätter han i samma fart och mosar dem alla? Till 1% är detta kvällens fynd, även om en stor galopprisk är inbakad..
Favoriten Yucatan Diamant kommer tappa från start men Jorma söker sig säkert framåt omgående. Skulle han bli släppt till spets är nog loppet över men skulle han få fortsätta trava i andraspår tror jag inte han vinner detta även om han var väldigt bra senast.
10 Patriot Zon har 3 raka segrar och är obesegrad! Helt annan uppgift nu med bakspår och lång distans gör att jag rankar ner honom lite.
2 Andiamo är jämn och säker. Har inte fått vinna än men Melanders hästar går bra och det är en häst som bör gynnas av distansen.
6 Knox Newport kan gå spets här och sämre hästar än så har vunnit från spets. Har 2 av 3 från spets men frågan är om han står distansen ut men 1% på en potentiell spetshäst är ju inte varje dag man får!
Rank?
4-12-3-10-2-6-7-9-1-11-5-8
Skrällen?
12 Fly’s Popcorn har jag följt ordentligt och spelat mer eller mindre varje gång. Jag tror hästen har överlägsen kapacitet här och går han felfritt vinner han detta! 1% är ett skämt, vid spelstopp tror jag han är uppe i minst 10%! Har överlägsen fart och bara mosar dem, OM han är felfri!
V86 AVD 7 Jägersro 2140 Auto Fördel Ston 150 001 – 425 000 kr
Spets?
3 Tidore Degato laddas nog och bör ta sig förbi 1 Jumeriah Boko. Sedan släpper man till 4 That´s So Spicy!
Vinst?
4 That’s So Spicy kan vinna detta lopp på vilket sätt som helst…Har 4/4 från spets och släpps nog omgående dit. Senast vann han efter att ha gått utvändigt ledaren och bara mosat sig förbi och han har även vunnit bakifrån, på V75 dessutom…
11 Rock The Sock är bra. Men att hon ska slå favoriten från spår 11 trot jag inte på!
3 Tidore Degato gav sig från spets senast. Spetsar nog igen initialt men frågan är om man inte bara väljer at släppa till favoriten och nöja sig med en fin prischeck? Med skorna på och över aktuell distans har hon inte vunnit från spets och även om formen är på rätt väg bör man köra för bästa möjliga placering…
5 Don´t Disturb trodde jag på senast! Scenariot var spets och släpp och sedan hoppas på lucka. Precis så blev det men även om han spurtade helt ok när luckan uppstod så var han aldrig ett hot tyvärr.
Rank?
4-11-3-5-1-8-9-7-6-10-2
Skrällen?
Kanske kan 3 Tidore Degato och 4 That’s So Spicy köra lite väl tufft mot varandra och då bjuder de in 11 Rock The Sock i matchen. Ingen superskräll, men kan vi få en 10%are i detta skiktade lopp är det nog det bästa vi kan hitta.
V86 AVD 8 Solvalla 2140 Auto Solvallaserien 150 001 – 350 000 kr
Spets?
Öppet!
4 Delilas Magi och 5 Vincent Dana öppnar snabbast men ingen av dem kommer vilja anföra loppet. 8 Inshallah D´estino kan verkligen öppna men 6 BWL Fighter hinner nog före med Mika Fors i vagnen! Även 7 Dazzling Diva kan vara aktuell om 6an kommer bort.
Vinst?
6 BWL Fighter vann på bra sätt senast från spets. Bra chans att upprepa den bedriften i ett ganska klent lopp.
10 Tomas Got Drive är en bra häst som fungerar bra även bakifrån. Van att möta bättre hästar och riktigt intressant debut här i ny regi!
12 Woodcutter är ock så bra, fick aldrig fritt senast men såg ut att ha krafter han ville bruka.
8 Inshallah D´estino är en outsider I spetskörningen men skulle man komma först så viker sig hästen inte! Har 3/3 från spets och har lyckats spetsa från 8:e spår 1 av 3 försök. Skulle det komma någon invändig strykning rankas han upp ännu mer!
2 Delta Wise As gör Sverigedebut och streckas på rapporterna från stallet.
1 Pay Me bli hårt streckad. Behöver tur då han inte kan öppna bra nog för att ta spets.
Rank?
Skrällen?
4 Delilas Magi spetsar och släpper? Får hon sitta rygg ledaren och spara speeden går ingen säker på upploppet om hon får lucka. 1%!
Bästa spiken!
I AVD 7 kan 4 That’s So Spicy kan vinna sitt lopp på flera olika sätt. Är i min bedömning den av V86ans favoriter som det är m minst frågetecken kring och bör ha omgångens bästa chans.
Blir också hårt streckad och letar man en mer spelvärd spik så kan 6 BWL Fighter i AVD 8 vara rolig till 16%. Vann fint från spets senast och kan hitta dit igen.
Blir det en strykning i sista spelar jag dock inte utan 8 Inshallah D´estino!
Bästa Skrällarna!
AVD 6 nr 12 Fly´s Popcorn! Extrem kapacitet och 1% är ett skämt!
AVD 5 nr 13 Federer! Topplopp senast! Kommer segern nu istället trots jobbigt läge till 2%?
2 Perceft Harmony är också en tänkbar skräll i samma lopp. 2% på spets eller rygg ledaren…
AVD 1 4 Digital Dominace till 4%! Lite småskrik mot minst lika bra motstånd senast. Sjuk då och underpresterade. Frisk igen och redo för stordåd…? 4!%
Dagens Diss!
1 Pay Me är omotiverad favorit i AVD 8! 28% är alldeles för högt då jag bedömer risken att bli fast invändigt som betydligt högre!
Missa inte DRÖMJACKPOTEN PÅ LÖRDAGENS V75!!!!
75 MILJONER!!!
Häng med på en andel och jaga jättepotten!
Kenneths MEGA 33/12 ⭐️ EXKLUSIVT!
https://www.atg.se/andelskungen/spel/191763_V75_2024-02-17_9_5
Kenneths Kameler 199/12 ⭐️⭐️⭐️
https://www.atg.se/andelskungen/spel/136926_V75_2024-02-17_9_5
Kenneths Skräll 99/15 ⭐️⭐️⭐️
https://www.atg.se/andelskungen/spel/178578_V75_2024-02-17_9_5