Bosjökloster GK under vatten – “Fiskar simmar mellan dammarna”
Rekordhöga vattennivåer i Ringsjön har gjort att ett hål på Bosjökloster GK har svämmat över. Dan Neckfors, head greenkeeper på klubben, berättar om problemen som uppstått hos dem.
Efter den blöta vintern är det många golfklubbar i Skåne som har problem med översvämningar och vattensamlingar på sina banor. Ett hål har drabbats hårt på Bosjökloster GK, som ligger mitt emellan östra och västra Ringsjön. Hål 12, som i vanliga fall är en relativt lätt par 3, är nu helt omöjlig att spela på. Hålet är nämligen totalt översvämmat. De två dammarna som är framför och till vänster om green har förenats och bildar nu en enda stor sjö.
– Dammarna har gått ihop så fiskarna simmar mellan dem. Det är en halvmeter djupt på fairway. Greenen har varit täckt med vatten, men det mesta har runnit bort nu. Det stora problemet är att vattnet inte rinner bort, eftersom Ringsjön står så högt just nu, säger Dan Neckfors, head greenkeeper på Bosjökloster GK.
Ringsjön, som är Skånes näst största sjö, kan i normala fall hantera tillrinningen i sjön. Nu när det har varit så blött har vattennivån stigit och landområden omkring har svämmat över. Dan Neckfors berättar vidare att han är orolig för marken som är under vatten på hål 12.
– Vi tänker främst på gräset. Har vi otur och det blir kallt så fryser vattnet. Det är inte alls bra. När gräset är så fuktigt och blött som det är nu kan det bli snömögelfläckar på greenerna. I värsta fall så kan gräset dö. Ett annat stort problem vi har är eltrådar, “grisatrådar”, som finns runt hela banan. En av de trådarna ligger i vattnet så vi är lite oroliga, säger han.
Dan Neckfors berättar också att de inte kan göra något åt vattnet i nuläget. Förra året gjorde Bosjökloster GK en rensning av brunnarna för att förbättra banans dränering.
– Vi kan inte göra så mycket mer än att vänta på att Ringsjön sjunker. Vi kan stödså gräs också. Det är bara att hoppas på att vårt vatten sjunker undan när Ringsjön sjunker. Om det inte gör det är det ju stopp någonstans.
Trots den höga vattennivån tror Dan Neckfors att de kommer öppna som vanligt när säsongen börjar.
– Ja, ja, inga problem! Vi kommer definitivt kunna öppna som vanligt. Nu är det bara att vänta.
Foto: Dan Neckfors
Skåningen Ludvig Åberg tilldelas utmärkelsen ”Årets Golfare”