Omid Hushmand om målsättningen, truppen och den ofrivilliga hemmaplanen
För första gången någonsin avancerade Ariana inte direkt som nykomling i en serie.
Sportchef Omid Hushmand, som sällan hymlar med saker och ting, hoppas att det sker år två i Ettan istället.
– Målsättningen 2024? Samma som alltid. Vi ska uppåt!
Det ena anmärkingsvärt starka nyförvärvet efter det andra.
Starka träningsmatchrapporter.
Träningsläger i Turkiet.
Allt runtomkring Ariana FC anno 2024 vittnar om en klubb som verkligen satsar inför säsongen i Ettan Södra. Falkenbergs FF må vara logiska favoriter och FC Trollhättan är ett motiverat topplag.
Men Ariana har verkligen chansen att utmana om en plats i Superettan nästa säsong.
Tabellåttan från 2023 har inte bara behållt det bästa av fjolårets trupp. Det har tillkommit rutinerade nyförvärv som André Reinholdsson (från Eskilsminne IF), Alexander Blomqvist och Rasmus Lindqvist från GIF Sundsvall, Brwa Nouri (Dalkurds FF), Wahlfrid Nilsson (målvakt) från AFC Eskilstuna, Albin Bjurnemark från Jönköpings Södra och Johan Brannefalk från Norrby. Bara för att nämna de etablerade namnen.
– 2023 innebar både toppstrid inledningsvis och därefter bottenstrid för att sluta med en mittenplacering. Efter det är det många som antytt att det var det bästa Ariana hade att komma med… Med de värvningar vi presenterat och på sättet som vi jobbat vill vi visa att vi är mer levande än någonsin.
Hur får ni in dessa etablerade namn?
– Alla klubbar väljer sin inriktning. Vi skapades för att bli en mäktig klubb – då får man jobba på mäktiga sätt. Ariana är en attraktiv klubb med sju avancemang på de senaste åtta åren. Det är inte bara att vifta med pengar, det är mycket annat som lockar. Vi har jobbat hårt med att förbättra organisationen samtidigt som vi förbättrar ekonomin parallellt med resultaten. Allt går hand i hand.
Hur mycket starkare budget har ni?
– Vi har utökat det en hel del, men det är inte så att vi dubblat den. Det är inget dramatiskt så, men visst är budgeten högre. Det måste den bli om vi ska fortsätta utvecklas.
– Samtidigt får vi inte glömma att det finns en mix i truppen. Vi har spelare som spelat i division sex och det finns en stor bas på tio-tolv spelare som brinner enormt mycket för själva klubben. Det gör det möjligt att ha större utgifter på vissa spelare och lite mindre på andra.
Är ni klara med truppen?
– Nej, det kommer ett namn till. En etablerade spelare med rutin från högra divisioner.
Ni är schemalagda för spel på Malmö Stadion 2024?
– Ja, men frågar du mig så vill jag inte spela där.
– Det är en elefantkyrkogård. 2-3000 personer blir en fläck på läktarna. Det blir inget tryck och det skapas ingen energi.
Vad vore bäst för er?
– Ett ställe där våra supportrar kan komma och trivas. Vi vill kunna erbjuda god stämning, god mat och bra fotboll. Det får man inte på Malmö Stadion.
– Vi har lyft frågan hos kommunen och hos politikerna för att kunna spela på Malmö IP. Där hade matcherna blivit en fest. De har öppnat upp möjligheterna för att spela någon enstaka match där, vi får se vad som händer.
Malmö Stadions gräs och Malmö IP:s plastgräs bjuder samtidigt in till olika sorters fotboll…?
– Sättet vi spelar på fungerar bäst på Malmö IP, men ett bra lag ska kunna hantera alla underlag. Just nu ligger den frågan inte i våra händer, så jag fokuserar på saker som vi kan påverka. Ariana ska vara slagkraftigt!
Arianas träningsmatcher 2024:
Förlust mot Trelleborgs FF (1-3).
Vinster mot Torns IF (3-1), Ängelholms FF (2-1) och Kristianstad FC (2-1).
Kontaktuppgifter:
Christoffer.ekmark@skanesport.se