Läget just nu…Martin Rosqvist i Gantofta IF
Läget just nu…Martin Rosqvist, tränare i Gantofta IF som idag spelar träningsmatch mot Jonstorps IF FK.
Hur går dina tankar inför matchen?
– Vi har en träning innan matchen och tanken från min sida är att höja kravbilden.
Hur förbereder ni er på bästa sätt och vad blir viktigt att fokusera på?
– Har tränat väldigt tungt, vilket jag tycker avspeglat sig i våra prestationer på senaste tiden. Tanken är att vi ska börja släppa på de bitarna nu.
Ni har spelat ett antal träningsmatcher. Hur vill du sammanfatta ert spel och resultatet?
– I våra två första matcher mot Höganäs och Eskil har det periodvis sett väldigt bra ut. I de två senaste matcherna mot Bosna och Dösjebro har vi inte kommit upp i någon vidare nivå. I fjol gjorde vi en radikal riktningsförändring vilket resulterade i 20 raka matcher utan förlust och min tanke är att hoppa upp på den hästen igen.
Hur ser er planering ut med träningsmatcher framöver?
– Framöver väntar en del matcher i DM och 2-3 träningsmatcher.
Vilka delar i spelet jobbar ni mest med i träningen just nu och varför?
– Har försökt sätta detaljer i försvarsspelet och tanken är att vi ska smyga över mer mot hur vi vill agera offensivt. Tyvärr har senaste matcherna visat att vi har mer att jobba med när det kommer till att freda vårt eget mål.
En del klubbar unnar sig träningsläger. Om det inte går utomlands så kanske på annan ort för att få ihop den sociala biten. Hur kommer ni att göra under våren?
– I år valde vi att lägga resurserna på en ”professionella ” fystränare” istället för ett läger, men jag hoppas och tror att det vankas trevliga gemensamma aktiviteter framöver, då jag anser att det är minst lika viktigt för att skapa ett vinnande lag.
Foto: Privat
Kontaktuppgifter:
Lola.nilsson@skanesport.se