Hallå där…tränare Jukka Liakka i Lilla Torg FF
Hallå där…Jukka Liakka, tränare i Lilla Torg FF dam som imorgon spelar Malmömästerskapen mot FC Rosengård F19.
Matchstart: söndag 24 mars klockan 12:30
Plats: Malmö IP (MM)
Hur ser förutsättningar ut inför kommande MM match?
– Vi har en del sjukdomar i truppen just nu, men som tur är har vi lite tid att kurera oss inför matchen.
Vad ska ni fokusera på inför matchen ?
– Ska försöka hitta och sätta våra strukturer. Säsongspremiären närmar sig och man vill se att man börjar hitta rätt.
Vad vet du om era motståndare som är värt att veta?
– Jag är ny i Skåne och fotbollen här. Men när man kommer utifrån som jag så känner man ju till namnet Rosengård. Och jag utgår från att vi kommer att möts ett hungrigt och välutbildade lag.
Hur viktig är just MM för er i laget?
– Det är viktigt på så sätt att det ger oss möjlighet att sätta vårt spel. Och det i en tävlingsmiljö som ju är annat än rena träningsmatcher.
Hur ser du på era chanser att gå vidare?
– Jag tror och hoppas att vi ska ta oss vidare. Gärna att vi tar oss vidare med att vi börjar hitta rätt och sätta vårt spel.
Hur ser status ut i laget inför matchstarten?
– Just nu ser det tufft ut med en hel del sjukdomar. Men som jag nämnt tidigare så har vi tid att kurera oss innan match.
Om vi ser till ert eget lag. Vilka spelare tycker du att vi ska ha ett extra öga på?
– Är man bekant med vårt lag så har vi en del nya spelare som man kan hålla ett extra öga på. Det är spelare från såväl lokalfotbollen som utanför Skåne.
Några avslutande ord?
– Inte annat än att man ändå längtar till seriepremiären.
Foto: LTFF
Kontaktuppgifter:
Lola.nilsson@skanesport.se