”Vi ska upp” – LBK-tränaren nöjd med segerinsatsen, men kritisk till domslut
Jussi Kontinens Lunds BK siktar mot Superettan och vann säsongens första match. Det blev 1–0 hemma mot FC Rosengård.
Efteråt var Lund-tränaren positiv till sättet Lund bärgade segern, men kritisk till domsluten i Ettan.
– Vårt mål i år är att utmana Falkenberg om de ädlaste platserna. Då måste man klara av att spela lågt försvarsspel och högt försvarsspel, säger han till Skånesport.
Premiären var chansfattig och avgjordes på ett snyggt sätt av Sebastian Tipura tidigt i den andra halvleken.
– I klara målchanser är det tydlig favör till oss. Inte så att vi har jättemånga, men de har inga, summerar Kontinen.
– Man kommer sällan igång med det flygande anfallsspelet direkt, men vi känner att det är på gång och att vi ligger lite längre fram i vår process än vad vi gjorde förra året.
Han berömmer Rosengårds sätt att försvara ytor.
– Vi vet att laget vi möter är homogena och då krävs det att hitta lite saker för att slå hål på dem. Men jag tycker ändå att vi skapar tillräckligt för att vinna matchen, vilket vi också gör.
Kontinen anser dock att marginaldomsluten gick emot hans lag.
– Domaren blåser straff till oss. Det är en linjedomare som är 40 meter från situationen och har sett det ännu bättre, som ändrar huvuddomarens beslut.
Situationen uppkom i den 68:e minuten då Tipura föll i duell med Rosengårds Mostafa Owaid i straffområdet. Domaren blåste först straff, men sedan bedömdes det att Owaid var på bollen och det blev hörna.
– Linjedomaren ska vara 100 procent säker, annars ska han inte gå in och ta ett beslut. Jag har inte sett situationen, men jag vill bara nämna för alla domare: Ta inte beslut om ni inte sett situationen. Vi fick allting emot oss förra året när det gäller mål och straffar och nu börjar det direkt. Jag hoppas att vi vid rätt tidpunkt får saker och ting med oss, säger Kontinen.
Han anser också att Rosengårds Tamazi Tsetkhladze borde fått rött kort när han tacklade Sebastian Tipura fult några minuter senare.
– Vi har fått rött för mindre saker än det. Man önskar att man hela tiden får samma bedömning tillbaka. Det är några domslut som gör att de får 100-0 i procentfördel, vilket hade kunnat vara ganska stora förändringar av matchen.
Trots det kände sig Jussi Kontinen inte särskilt orolig i 1–0-ledningen under slutminuterna.
– En karaktärsvinst utifrån att vi inte faller ned och att de får tryck på oss. De vinner ingen nickduell i någon farlig yta, det är inget som händer. Jag kände mig trygg när jag stod där för jag vet att vi är bra på att försvara när vi väl väljer att göra det. Vi ska kunna jobba så här för att vinna en serie. Vårt mål i år är att utmana Falkenberg om de ädlaste platserna. Då måste man klara av att spela lågt försvarsspel och högt försvarsspel, säger han.
Är det uttalade målet att vinna serien?
– Topp 2. Vi ska upp. De två första platserna ger möjlighet till det. Vinner man slipper man kval – så hellre det.
Foto: Gustav Lundblad
Säsongen är igång! Mina fem intryck från Lunds BK–FC Rosengård 1–0
Kontaktuppgifter:
gustav.lundblad@skanesport.se