Loeper om HIF:s premiärseger: ”Väntat så oerhört länge på att det ska dra igång”
HIF:s Wilhelm Loeper berättar om premiärsegern mot Gefle, straffmålet, betydelsen av en bra start på säsongen och känslorna när domaren blåste av matchen.
Wilhelm Loeper blev utbytt i den 94:e minuten och fick följa de återstående, långa, sex tilläggsminuterna från sidlinjen när HIF försvarade sin 3–2-ledning i premiärmatchen mot Gefle.
– Det var onödigt spännande på slutet. När man är på planen känner man inte nervositet, men så fort jag blev utbytt så var det riktigt jobbigt att sitta vid sidan och vara nervös, säger han.
Sedan satte domare Andreas Dufva-Johansson pipan i munnen och blåste av matchen när klockan stod på exakt 100 minuter och noll sekunder.
– Det var jätteskönt. Det visar mental styrka att kunna hålla undan på det sätt vi gör idag. Det var väldigt viktigt för oss att få en sådan här start.
Det var första gången Wilhelm Loeper och HIF vann en premiärmatch sedan han kom till klubben 2021.
Hur viktigt var det, givet starten på de senaste säsongerna?
– Förra året präglade starten på säsongen hela säsongen. Vi fick en väldigt dålig start och släppte in sena mål och kom aldrig ur den negativa spiralen. Det är väldigt viktigt att vi får en bra start. Samtidigt har vi mycket att jobba på och slipa till.
Wilhelm Loeper kan ikväll fira inte bara tre poäng för hans HIF, utan även ett mål och en assist för egen del.
Han fick bollen på egen planhalva i den 27:e minuten, efter att Benjamin Örn vunnit den utanför HIF:s straffområde. Det hela ledde fram till Benjamin Acquahs 2–0-mål.
– Det är bra att vi bibehåller kontringsspelet som vi genomfört inför säsongen. Detta var ett fördelaktigt motstånd att kontra på. Jag får bollen på högerkanten och vänder mig förbi två spelare. Sedan var det väldigt öppet, säger Loeper som spelade in bollen centralt i banan till Acquah, som dribblade och sköt in den från 15 meter.
– ”Benji” gör det han är bra på. Han är otrolig på att vrida och vända. Det är kul för honom att han lyckas få utdelning på sin fina aktion. Hans individuella skicklighet är något vi behöver i år.
I den 59:e minuten fick HIF straff sedan Wilhelm Nilsson fått en hög spark i huvudet. Då hade Taylor Silverholt redan gjort ett straffmål (1–0) i matchen. Nu klev istället Loeper fram – och satte den.
– Vi har oftast flera straffskyttar som har bud på att få ta en straff. Jag frågade om han (Silverholt) ville ta den, med tanke på att det kan bli ett psykologiskt spel med målvakten när man redan slagit en straff, berättar Loeper som alltså fick lov att slå den.
– Jag kände att jag var ganska lugn i situationen. Det var givmilt av honom att lämna över den. Det var bara att ta vara på chansen, och sätta dit den.
Har du lagt något straff tidigare i HIF?
– Det har jag nog inte. Men jag har slagit straffar på Superettan-nivå, för AFC (Eskilstuna).
Hur högt rankar du den här segern under din tid i HIF?
– Den var väldigt kul. Med tanke på att det är en premiär blir det så klart att man rankar den lite högre. Man har gått och väntat så oerhört länge på att det ska dra igång. Då finns risken att man byggt upp förväntningarna och att man spräcker hål på bubblan av känslor som man byggt upp över tid. Det är gott att man kan fortsätta rida på vågen av den känsla som man byggt upp under försäsongen.
Mina fem intryck från Gefle–HIF 2–3: HIF:s första premiärseger på fem år
Kontaktuppgifter:
gustav.lundblad@skanesport.se