Fem snabba med…Jesper Olsson i Marieholms IS
Hallå där… tränare Jesper Olsson i Marieholms IS.
Är du nöjd med lagets prestation efter de inledande matcherna?
– Mycket nöjd med premiären mot Landora där vi stod för en stark laginsats som resulterade i vinst. Matchen mot Asmundtorp var svårspelad pga vind och underlag och vi kommer inte riktigt in i spelet som vi önskat, en betydligt sämre prestation som inte gav oss några nya poäng.
Vad behöver ni förbättra eller finslipa lite extra på?
– Behöver bli bättre på att ta hand om bollen när vi har den och se till så att motståndarna får kämpa för att ta den ifrån oss. Tycker annars att vi har en positiv känsla i gruppen så vi ska bara gnugga vidare & göra bra prestationer så kommer det trilla in fler poäng.
Imorgon möter ni mot Ljungbyheds IF. Dina tankar kring motståndet?
– Vet egentligen ingenting om dem, men dem stod för en mycket stabil seger förra helgen så vi räknar med att det kommer bli en tuff fight.
Någon förändring i laguppställningen?
– Ja där är några justeringar, men truppen är i stort sett densamma som senast. Lagkaptenen Rasmus Sandell som blev skadad i premiären är bla tillbaka och redo för match.
Till sist, vad kommer att krävas av er för att ta hem segern?
– Har lite små skavanker och förkylningar på ett par killar, men det kommer vara ett bra gäng som kommer till match imorgon. Om vi tittar tillbaka på förra helgen så kommer vi behöva höja oss i att ta snabba ocg bra beslut, samt vara noggranna med boll. Så ska vi säkert kunna bjuda upp till dans!
Foto: Lola Nilsson
Kontaktuppgifter:
Lola.nilsson@skanesport.se