Hässleholmsderbyt blir Niklas Olssons 300:e match i division två – ”Inte min sista match”
I drygt 20 år har Niklas Olsson dömt division två-fotboll.
På fredag blir mötet mellan IFK Hässleholm och Hässleholms IF hans 300:e match i serien.
– Jag tycker fortfarande att det är lika roligt, säger Olsson.
2015 var Niklas Olsson den förbundsdomare i hela Skåne och Blekinge som dömt längst av de fortfarande aktiva domarna. Nu, som 46-åring, har han högst sannolikt det svenska rekordet i antalet dömda division två-matcher. Mötet mellan Hässleholmslagen under fredagen blir hans 300:e match i serien.
– Är det inte rekord så är det ändå extremt sällsynt. 300 matcher har varit ett mål en tid, men jag känner inte att det är min sista match. Det ska bli kul att komma över den här tröskeln och jag ser fram emot matchen med mycket publik. Den här matchen blir faktiskt mitt första Hässleholmsderby.
Första matchen som Niklas Olsson dömde i division två var Sandareds IF mot J Södra, 2004. Då var serien den tredje högsta i landet.
– Jag har statistik på alla matcher i ett exceldokument. I det kan jag se vilka jag dömt och när.
Det låter som något en autistisk revisor skulle göra. Jobbar du som det måhända?
– Hahah, nej. Jag arbetar som lärare – och det finns en hel del i de olika yrkena som är likt varandra.
Tidigt förlikade sig Olsson med det faktum att han knappast skulle döma högre upp på herrsidan. Inom damfotbollen däremot har det blivit en hel del matcher i Allsvenskan och Elitettan.
– Ambitioner fanns och jag hade ett par provmatcher i division ett. Det var 15 år sedan och då fick man EN chans och det fanns bara en person som avgjorde ens framtid. Nu har domarsystemet ett bättre förhållningssätt och är mer rättvist. Då tyckte de inte att jag var tillräckligt bra, marginalerna var inte på min sida helt enkelt.
Men du fortsätter?
– Jag har funnit mig i det och jag tycker fortfarande att det är lika roligt. Inte alla förstår det. Jag är alltid spänd inför när jag får min matchlista och gillar kicken som infinner sig under matcher.
Från regionalt, nationellt och till och med internationellt håll har det de senaste åren gjorts insatser och regelförändringar för att skapa en bättre arbetsmiljö för domare. Märks det av?
– Ja, generellt har vi en ganska okej arbetsmiljö i division två. Det är mycket unga spelare på väg upp och några uppifrån som varvar ner. Vi har haft några lag och föreningar som sticker ut på olika sätt. Tyvärr är det svårt att behålla de unga grabbarna som dömer fotboll. Vi som dömer själva har inte alltid tid att följa upp de unga, vilket gör att de slutar. Skåneboll gör det bra i sitt arbete i de frågorna där de nya unga namnen får följa med som assisterande innan de skickas ut ensamma till matcher. De kommer in i ett team först.
När jag ser dig döma fotboll pratar du väldigt mycket med spelarna och kan deras förnamn, ungefär som proffsdomarna i Premier League kan alla ligans spelare. Är det ett typiskt karaktärsdrag eller någonting du medvetet utvecklat?
– Jag kan många spelare vid förnamn, och visst är det en strategi, eftersom spelarna oftast kan mitt namn. Så det blir konstigt att kalla någon nummer 9 när man vet namnet. Men jag är inte Jonas Eriksson som kan alla spelare i serien. Rutinen och matcherna har gjort att det blivit enklare att döma och har man en dialog med de spelarna får man en acceptans för eventuella misstag.
När bytte du strategi?
– De första åren var jag väldigt svår att komma nära inpå på planen. Det gick inte att prata med mig och jag gick bara på min egen linje. Efterhand märkte jag att allt blev enklare och roligare om man tog snacket, säger Olsson och minns tillbaka på sitt 25-åriga jag.
– Om jag ångrar någonting från mina tidigare år så var det bristen på fysiken. Jag var sämre tränad när jag var 25 än vad jag är nu som 45-åring…
Det där excelarket du nämnde, skriver du in hur det gick personligen i matcherna också?
– Nej, den feedbacken får jag från mina domarcoacher.
Hur ofta gör du en dålig match – så att du känner dig missnöjd efteråt?
– När jag missat ett viktigt beslut som en straff vilket händer en gång per säsong.
Det kanske finns tränare som skulle höja det snittet?
– Haha, säkert. Men jag tycker att jag har en bra dialog med de flesta tränare och hoppas fortsätta ha det framöver.
Fem snabba:
Copa Mundial eller Puma King?
– Copa Mondial, Adidas är ju vårat märke.
Division två:s bästa domaromklädningsrum?
– Inte Högaborg åtminstone, för de har det minsta rummet av alla… Kristianstad är fräscht och snygg, nära planen och det lätt att få kontakt med lagen.
Supertvåan eller Superettan?
– Supertvåan!
Favoritväder att döma i?
– Sol en kvällsmatch på sommaren, vindstilla och 20 grader.
VAR eller inte VAR?
– Inte VAR, men gärna goal-technoligy
Kontaktuppgifter:
Christoffer.ekmark@skanesport.se