Nicklas Nielsen hoppas att Fortuna FF studsar tillbaka i derbyt – ”Vi känns heta och är tävlingsinriktade”
Hallå där…tränare Nicklas Nielsen i Fortuna FF.
Kortfattad analys av helgens förlustmatch mot GIF Nike?
– Matchen senast är givetvis en sur förlust. Vi visste på förhand att det var två bra lag som skulle mötas. Skulle säga att matchen hade lika bra kunnat sluta med en seger för oss. Nike är bättre i första halvlek och vi är bättre i andra halvlek. Vi får en utvisning med 15 minuter kvar och där någonstans avgörs matchen. Dem får in 1-0 i 87:e och trots detta är vi ruggigt nära att få till en kvittering men deras målvakt gör en riktigt vass räddning i 94:e. Överlag en okej prestation vilket är en prioritering för oss.
Vad vad bra/mindre bra?
– Första förlusten är ett faktum och vi jobbar vidare. Det finns ingen annan väg än att jobba mot nästa utmaning.
Reflektioner kring er nuvarande placering och resultaten hitintills?
– Skulle säga att vi har gjort en helt okej inledning, vårt försvarsspel har varit riktigt bra. Sen är där mer att önska offensivt. Vi har skapat en del läge men saknat skärpan i antingen sista passen eller avsluten. Viktigt för oss att vi jobbar med våra principer och tror på det vi gör.
Om vi blickar framåt mot tisdagens derbymatch. Dina tankar om motståndaren Glumslövs FF?
– Glumslöv kommer blir en tuff match och vi är givetvis ödmjuka för uppgiften. Jag hoppas någonstans att vi kan studsa tillbaka från senast och ta en ny seger.
Hur är status i laget inför matchstarten med tillgängliga spelare?
– Vi har precis som alla andra lite skador och dylikt men det finns inga ursäkter, vi har en bred trupp och en bra konkurrenssituation vilket enbart gynnar spelarna. Det kommer alltid krävas lite mer för att ta en plats bland dem elva som startar. Som jag sa tidigare så hoppas vi på att det lossnar lite på offensiv planhalva.
Avslutningsvis, hur tycker du att formen i laget är just nu på en skala 1-5?
– Jag tycker vi känns heta och är tävlingsinriktade. Så kanske en trea eller fyra på formen. Det finns alltid saker man kan förbättra!
Foto: Fortuna FF
Kontaktuppgifter:
Lola.nilsson@skanesport.se