Filip Sachpekidis om starten i Landskrona BoIS: ”Jag älskar det!”
Det finns en hel del sparkapital i Landskrona BoIS inför resten av säsongen.
Filip Sachpekidis är en av spelarna som sakta matchar sig i form.
I reservlagsmatchen mot HIF tog han ytterligare steg framåt mot att på allvar hota om en plats i startelvan.
När Filip Sachpekidis skrev på ett 1,5-årskontrakt med Landskrona BoIS i mars månad 2024 kom han närmast från spel i den grekiska högstaligan med Levadiakos F.C. – men hade inte spelat fotboll sedan sommaren 2023.
Tanken var att fortsätta i Grekland, men så blev det inte. Laget åkte ur, kontraktet sades upp sedan tog det knappt ett år innan 26-åringen, med 143 Allsvenska matcher med Kalmar FF, hittade rätt.
2013-2022 spelade du i kalmar FF. Hur tog du, efter att ha lämnat tryggheten, motgången i Grekland för att sedan hamnade i limbo?
– Det var positivt för mig även om omständigheterna inte var så roliga. När jag väl var på plats i Grekland var det en jättebra upplevelse både för mig personligen och rent fotbollsmässigt. Det var faktiskt lite snack om att förlänga trots att vi åkte ur, men det blev inget med det och sedan blev jag dålig och tappade någon månad.
Det kan gå snabbt i fotbollens värld?
– Ja, det har man fått smaka på. Det kan gå snabbt åt båda håll och det är det som är charmen med fotboll. Om något så har jag växt som människa av allt det där. Det har gett mig ett annat perspektiv på fotbollslivet och jag klagar verkligen inte. Solen skiner och nu kickar jag boll igen i en klubb där jag trivs.
Hur har det funkat socialt?
– Jag bor i Malmö, där jag har vänner och familj. Lösningen med Landskrona BoIS känns jättebra på alla sätt.
Under måndagen slipades knivarna på Olympiafältet. Det blev hans första match från start efter att blott ha fått fyra inhopp i Superettan under de första sju omgångarna (varit uttagningsbar i sex av dessa). Det har inte sagt så mycket.
– Formmässigt känns det bättre och bättre samtidigt som man verkligen behöver matchminuter. Idag fick jag 60 minuter från start, det var mina första 60 på… ungefär ett år! Det känns – och det känns bra.
På ett formindex med 100 som max, vad står du på nu? 67?
– Svårt att säga. Jag intalar mig nog att jag är starkare än vad jag faktiskt är. Men det är detta jag behöver, fler matchminuter, sedan blir det bättre för varje dag.
Du verkar inte ett dugg stressad?
– Nej, att bli stressad vore bara dumt. Det gäller att vara smart även om man vill komma igång som snabbt som möjligt.
Hur mycket tränade du under tiden du var kontraktslös?
– Jag körde på med Kalmar FF från oktober till januari. Där fick jag träningar, men inga matcher. Så jag var inte helt otränad när jag kom till Landskrona utan har en bra grund att stå på. Jag hade mer än 60 minuter på mig i den här matchen.
Av dina inhopp att döma så är det en tydlig ytterforward-roll som du ska få. Eller…?
– Billy och Max vet vad dom har värvat. Jag är ingen renodlad nia, men kan absolut spela där, som i KFF på slutet. Jag kan spela åtta eller tia också och känner mig trygg i alla positioner, säger Sachpekidis – eller ”Grekiska Messi” som har har döpts till inom gruppen.
Hur trivs du med det väldigt tydliga sätt att spela fotboll som Landskrona BoIS står för?
– Jag älskar det!
– Jag tycker att allt är supertydligt och det är bra för alla, från tränare och spelare till förening. Jag får intrycket av att BoIS har någonting riktigt bra på gång och kan vi hålla i det här hela säsongen så…kommer det att bli bra.
– Spelsättet liknar det vi hade i Kalmar och det är så jag personligen vill spela fotboll. Inte tjonga och hoppas. Det finns en tydlig spelidé som går ut på att vi ska styra matcher och jag ser fram emot att bli en större del av det.
Mina fem intryck från HIF–BoIS 1–3: BoIS vinnare i ligacupderbyt
Kontaktuppgifter:
Christoffer.ekmark@skanesport.se