Max Lindén om HIF:s insats i ligacupmatchen mot BoIS
HIF:s reserver förlorade måndagens ligacupmatch mot BoIS. Det blev 3–1 till BoIS på Olympiafältet. Skånesport talade med HIF:s assisterande tränare Max Lindén efter matchen.
HIF tog tidigt ledningen genom Milan Silva Rasmussen.
– En sådan situation som han är bra i. En kontringsmöjlighet som dyker upp. Ett jättefint mål, säger Max Lindén.
Det var Silva Rasmussens första mål i HIF-tröjan.
Kan det få ”knutar” att släppa?
– Ja, alla mål bygger självförtroende, så det tror jag verkligen var nyttigt för honom.
BoIS gjorde sedan två mål i halvleken och ledde med 2–1 i halvtid. Lindén anser att HIF gjorde en bättre insats i andra än i första halvlek.
– I första halvlek är vi inte tillräckligt bra. Så som vi vill se ut offensivt och defensivt gör vi inte saker tillräckligt bra. Vi river upp hål defensivt och har inte tillräckligt bra beslut med bollen, vilket gör att matchbilden blir jobbig för oss. Vi får jaga nästan hela tiden i första, säger han.
– I andra halvlek tar vi bättre beslut offensivt och har en bättre samhandling defensivt.
P19-spelaren Erik Annborn spelade hela matchen som mittback. Vad säger du om hans insats?
– Sett till var han är i sin process gör han det bra. Det är inte jättelätt att komma i ett helt nytt lag. Tycker det är en fullt godkänd prestation.
Till slut vann alltså BoIS med 3–1. Läs mer om matchen här: Mina fem intryck från matchen.
Se gärna vårt inslag om matchen i spelaren nedan.
Foto: Bildbyrån
Mina fem intryck från HIF–BoIS 1–3: BoIS vinnare i ligacupderbyt
Kontaktuppgifter:
gustav.lundblad@skanesport.se