Ludwig Rosenberg om nya ledarrollerna – ”Ser inga problem med att kombinera det”
Hallå där…Ludwig Rosenberg, ny assisterande tränare i Vinslövs HK.
Vad fick dig att hoppa på detta uppdrag?
– Jag tycker det är roligt med handboll och tycker det är roligt med Vinslöv. Även fast jag inte haft någon officiell roll förra säsongen så har jag hjälpt Micke mycket med lagbygget, stöttat Cassa och Håkan en del. Har haft mycket dialog med spelarna. Så det ska bli kul!
Du kommer att vara assisterande till David Löfgren. Hur väl känner ni till varandra sedan tidigare?
– Har inte haft någon direkt relation, han var tränare i Anderstorp när jag spelade i Vinslöv. Men mitt intryck av David är väldigt bra. Han är en handbollsnörd och har koll på alla bitar, har en tydlig vision med vad han vill och har alla verktygen en handbollstränare ska ha. Är grymt imponerad av honom såhär långt.
På vilket sätt, tror du att ni kommer att komplettera varandra?
– Vi ser på handboll och gruppdynamik ganska likt, men har två olika tillvägagångssätt. David är mer organiserad och strukturerad och jag är mer spontan och tar snabbare beslut. Övertygad om att detta kommer bli bra.
Ta oss igenom din egen spelar och – tränarkarriär, vilka klubbar har du representerat?
– Jag är ifrån Hörby. Har min handbollsutbildning och övrig uppfostran där. Därefter gick jag till IFK Kristianstad. Sedan gjorde jag en kort visit i Norge innan det blev Åhus Handboll och Vinslöv.
Vad hoppas du kunna tillföra i laget?
– Ett glatt humör ha ha ha… Sen har jag väl lärt mig någon handboll under mina år som aktiv.
Vad är målsättningen på kort och lång sikt?
– Ja det är svårt att säga. Har inte satt mig ner och gjort någon plan om mål.
Du ska också vara delaktig i ledarstaben i Åhus Handbolls herrlag i division två. Hur ska du kombinera dessa två rollerna?
– Ha ha ha…ja du. Kommer ha mycket dialog på distans i Åhus och vara mer på plats i Vinslöv. Men ser inga problem med att kombinera det.
Har du redan nu några önskemål inför säsongen 2024/2025?
– Vill vinna handbollsmatcher!
Foto: VHK
Kontaktuppgifter:
Lola.nilsson@skanesport.se