Saarenpää om HIF–Sandviken och TFF–HIF: ”Jag är straight forward och säger vad jag känner”
HIF-tränaren Klebér Saarenpää har dissekerat den tappade segern mot Sandvikens IF i söndags och ser fram emot fredagens derby mot TFF.
– Det är skönt med tajt matchande, konstaterar Saarenpää så här fyra dagar efter den 2–2-match som var en stor besvikelse för HIF.
– Det var skönt att snabbt på och analysera och identifiera varför det blev som det blev. Sedan var det ledigt (i tisdags) och sedan bara på nästa uppgift. Att ha med sig den erfarenheten i bagaget och bli bättre på det.
Hur lyder obduktionen av matchen?
– När man är nära inpå matchen är det en besvikelse efter förutsättningarna. Det tror jag att alla kände och det satte de känslomässiga orden på den. Zoomar vi ut och tittar på matchen har vi, utan att det var fantastiskt, full kontroll tills det blir 2–2. Efter 2–2 blir det riktigt dåligt. Det är tråkigt att det blir så, men jag är inte förvånad att det händer, att man går i den fällan där vi är. Med en man mer går vi ned oss några procent. Sedan måste vi gasa igen och lyckas inte reparera det. Vi blir stressade och lyckas inte hantera den situationen.
– Vi har pratat igenom vad som händer i huvudena så att vi tar aktiva beslut och inte bara åker ned i den här karusellen och blir kringkastade i torktumlare, säger Saarenpää.
När HIF släppte i 2–2 hade man endast två spelare på planen som var födda på 1900-talet.
Var det som hände en fråga om rutin?
– Det är en del av det. Men äldre och rutinerade spelare kan också gå i den fällan. Det handlar om att göra det gemensamt – det är ändå 20 minuter kvar av matchen och där blir vi stressade och tar en jäkla massa felbeslut på det individuella planet och som helhet. Vi får inte ihop det. Det är inte så konstigt, tittar du på strukturen vi har på planen så är vi väldigt unga. Det är en läropeng, som vi sa.
Klebér Saarenpää får frågan om sina kraftfulla ord efter Sandviken-matchen, då han bland annat kallade insatsen för ”skandaldålig”.
– Det vi håller på med är för att vinna. Ibland kommer vi att göra dåliga saker och då måste det sägas rakt ut. Det blir konstigt att linda in saker. Jag är straight forward och säger vad jag känner. Ibland blir det fel, men det får omgivningen lära känna. I grund och botten (handlar det om) kärlek för att vi ska utvecklas. När jag såg den igen (matchen) blev jag besviken för att det är för dåligt.
Matchen mot TFF blir HIF:s fjärde mot laget sedan 0–0-mötet i Superettan i oktober. Saarenpää vill inte avslöja vilka spelmässiga detaljer man identifierat i TFF, men säger att:
– Det är självklart vissa grejor som vi tränade på igår som är glasklara i vad vi vill göra. Vi highlightade det igen på video idag och har gått igenom det offensivt och defensivt. Spelarna känner sig lugna och harmoniska inför morgondagen, säger Saarenpää.
Hur bra är motståndaren?
– Det får de visa på fredag. Jag håller för mig själv var jag rangordnar dem någonstans. Sedan får tabellen visa om jag har rätt eller fel.
Vad tar du med dig från försäsongens två matcher mot TFF?
– Framför allt hur vi gör mot den formen av uppställning. Vi var väldigt tidigt i att lära oss vilka vi själva är. Nu har vi fått göra det några gånger och då handlar det om att förfina det vi ska göra mot den formationen och de principer de har. Vår spelmodell flyter lite i förhållande till motståndaren utan att den ska ändras. Det är små nyanser i det som vi måste ta beslut om ute på planen. Det kräver att man spelar väldigt många matcher ihop för att vi ska göra det och se skillnaden en meter hit eller dit.
Foto: Mauri Forsblom
HIF tränade i solen inför matchen mot TFF: Rogne fortsätter i elvan
Kontaktuppgifter:
gustav.lundblad@skanesport.se