Thomas Rogne om TFF–HIF 0–0: ”En svårspelad, blåsig match”
Lagkapten Thomas Rogne mötte pressen efter HIF:s 0–0-match borta mot TFF.
När HIF spelade 0–0 på Vångavallen i fredags gjorde Thomas Rogne säsongens andra hela match, den första sedan i tredje omgången på Utsiktens BK.
– Jag blev trött i slutet, när det mycket att försvara egen box. Men det var ändå OK. Jag tar med de 90 och kör vidare, säger Rogne, som gjorde comeback efter ett par veckors skadefrånvaro mot Sandvikens IF för en vecka sedan.
Som lagkapten medverkade han i slantsinglingen med TFF:s dito Charlie Weberg inför matchen. Rogne valde då sida och att HIF skulle börja anfalla i den kraftiga motvinden på Vångavallen.
– De får ett tryck på oss i början. Vi var medvetna om det och därför ville jag spela med vinden emot oss i första halvlek, reda ut det och få medvind i andra.
Han sammanfattar lagets egna spel.
– Vi får mycket tryck på oss och klarar inte att komma ut. De gånger vi har möjlighet att komma ut i omställningar är vi slarviga i passningarna. Sedan kommer vi in i matchen och klarar att etablera spel. Det är lite samma i andra halvlek. Vi hittar lite bättre in bakom deras mittfält och sedan fastnar vi lite. På slutet blir det en försvarsmatch som vi reder ut.
Ni släpper ändå till väldigt lite, TFF har inte skapat så här lite mot något annat lag. Var det en bra defensiv prestation?
– Jag tycker inte att de sätter oss på enorma prov. Det är kopplat till planen och hela den biten. Sammantaget är det en svag match. Om vi är jättebra defensivt vet jag inte, men vi känner oss trygga i vad vi gör. Vi får till vårt höga presspel ibland, men inte lika mycket som vi annars skulle ha fått. Bollvinsterna vi får är rätt låga i planen och då är det en lång väg till målet. Men att försvara sista tredjedelen är vi starka i.
Det här med vinden i matchen och underlaget var ett samtalsämne på tränarnas presskonferens efter matchen. Rogne själv säger att:
– Det är en svårspelad blåsig match. Som blir lite speciell, med mycket dueller. Väldigt mycket slarv, det blir liksom inget ordentligt spel. Det blir liksom en knackelikamp. En konstig match, konstaterar Rogne.
Klebér Saarenpää sa att det är Superettans sämsta gräsplan?
– Jag har inte koll på absolut alla planer. Men det hjälper inte att det blåser så mycket och att det är torrt. I andra halvlek när vinden lägger sig lite och solen går ned är den ändå hyfsad. Men jag tycker att vi gör många fel som inte är på grund av planen.
Foto: Bildbyrån
En kväll i Trelleborg – Från pizzerian och klacken till omklädningsrummet och pågatåget
Kontaktuppgifter:
gustav.lundblad@skanesport.se